Horizontalna mobilnost podrazumijeva mogućnost studenata da tijekom svog matičnog studija upisuju pojedine kolegije drugih studija (studijskih programa) unutar Sveučilišta, koji se ne izvode na matičnom studiju, uz priznavanje položenih ispita i ostvarenih ECTS bodova. Ovaj oblik mobilnost predstavlja važan element modernog sveučilišnog obrazovanja, omogućujući studentima da obogate svoje obrazovanje i prilagode ga vlastitim interesima i profesionalnim ciljevima, da prošire svoja znanja i vještine te se bolje pripreme za izazove profesionalnog života. Pravilno implementiran sustav horizontalne mobilnosti potiče interdisciplinarnost, specijalizaciju, inovativnost i fleksibilnost u obrazovanju, potiče stjecanje znanja iz različitih područja što povećava konkurentnost na tržištu rada te pridonosi kvaliteti i atraktivnosti sveučilišnih programa.

Horizontalna mobilnost odnosi se na upis kolegija unutar Sveučilišta u Zagrebu i to kolegija koji se izvode na hrvatskom jeziku, ali i kolegija koji se izvode na stranom jeziku i koji su eventualno dio međunarodne mobilnosti.

Za horizontalnu mobilnost mjerodavna je razina (prijediplomska, diplomska, integrirana, poslijediplomska), a ne vrsta studija (sveučilišni, stručni). Navedeno je u skladu s odredbom članka 67. stavka 3. Zakona o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti kojim je propisano da se kriteriji i uvjeti priznavanja i prijenosa bodova prema ECTS-u između različitih studija utvrđuju općim aktom visokog učilišta te odredbom članka 7. stavka 6. Zakona o hrvatskom kvalifikacijskom okviru koji određuje da djelomične kvalifikacije na razinama 6 i 7 omogućavaju horizontalnu mobilnost između dviju vrsta studija unutar iste razine, uz ispunjavanje uvjeta propisanih utvrđenim aktima visokog učilišta.