Trg Republike Hrvatske 14
Zagreb, Hrvatska
“Jurisprudence in the Mirror: The Civil Law World Meets the Common Law World”
između ožujka i svibnja 2023. (točno vrijeme održavanja će se odrediti naknadno)
Zagreb, (točno mjesto održavanja će se naknadno potvrditi)
Međunarodna znanstvena konferencija „Jurisprudence in the Mirror: The Civil Law World Meets the Common Law World“ organizira se povodom objave istoimene knjige u izdanju Oxford University Pressa, kojoj je jedan od urednika prof. dr. sc. Luka Burazin.
Temeljna ideja knjige jest pokušaj odgovora na „kulturološki rascjep“ koji postoji u suvremenoj analitičkoj teoriji i filozofiji prava. Naime, unatoč tome što se teorija i filozofija prava bave pitanjima koja bi trebala biti zajednička svim, ili barem „zapadnim“ pravnim sustavima, čini se da se načini na koje anglosaksonski teoretičari pristupaju ovim pitanjima uvelike razlikuju od načina na koji to rade analitički teoretičari iz kruga država kontinentalnog prava. Nadalje, dok se kontinentalni teoretičari često i osvrću na djela teoretičara iz anglosaksonskog kruga, čini se da je obrnuti slučaj relativno rijedak, zasigurno i zbog jezične barijere. Ta je podjela očita gotovo svakome upoznatim s područjem, a ipak nije ni opisana niti objašnjena na sustavan način.
Knjiga, koju će na engleskom jeziku objaviti poznati angloamerički izdavač, smjera biti prvi sustavni pokušaj prevladavanja ovih podjela, posebno kroz prenošenje spoznaja kontinentalne analitičke teorije prava angloameričkoj publici. U knjizi se dvanaest uobičajenih filozofskopravnih i teorijskopravnih pitanja obrađuju kroz niz eseja i komentara na eseje eminentnih autora s obje strane rascjepa. Knjiga uključuje sljedeća poglavlja: 1) Pravna filozofija, 2) Pravni pozitivizam, 3) Pravne norme i normativna relevantnost, 4) Pravna valjanost i druga svojstva pravnih normi, 5) Pravila i načela, 6) Pravni sustav, 7) Izvori prava, 8) Praznine i antinomije, 9) Ustavna demokracija, 10) Pravno tumačenje, 11) Pravno rasuđivanje, i 12) Pravna znanost.
Na samom će skupu urednici knjige i nekoliko autora eseja pobliže pojasniti problematiku na koju knjiga odgovara, iznijeti svoja viđenja razlika i sličnosti dvaju pristupa.
“Prvih dvadeset godina Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina”
1. i 2. prosinca 2022.
Zagreb, hotel Westin, Kršnjavoga 1
U prosincu 2022. godine navršit će se dva desetljeća od stupanja na snagu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina. Cilj međunarodne znanstvene konferencije “Prvih dvadeset godina Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina” je razmotriti učinke Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina na položaj pripadnika i pripadnica nacionalnih manjina u Hrvatskoj.
Osim što se planira posebno raspraviti dobre i loše strane institucija koje je Ustavni zakon iznjedrio (npr. Savjeta za nacionalne manjine, vijeća i predstavnika nacionalnih manjina, zastupnika manjina u Saboru ili u predstavničkim i izvršnim tijelima na lokalnoj razini), posebno će se propitati je li Zakon doprinio integraciji pripadnica i pripadnika nacionalnih manjina. Na taj će se način postići razmjena i širenje visokokvalitetnih temeljnih i primijenjenih znanja i spoznaja o ostvarenju ustavnopravnih obaveza i obaveza koje proizlaze iz međunarodnih ugovora o ljudskim i manjinskim pravima i nizu omogućiti da se analitički bave i međunarodno i nacionalno značajnom problematikom ostvarivanja prava nacionalnih manjina.
Dodana je vrijednost Konferencije u tome što osigurava međuinstitucionalnu suradnju sva četiri pravna fakulteta u državi (u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku) te stvara prostor za angažman svih kvalificiranih znanstvenica i znanstvenika te stručnjakinja i stručnjaka iz niza europskih zemalja koje/i su u stanju predložiti smjernice za poboljšanje buduće hrvatske manjinske politike.
Na Konferenciji će, uz članice i članova domaće i međunarodne akademske zajednice, sudjelovati i predstavnici Hrvatskoga sabora i Vlade Republike Hrvatske, Ustavnog suda Republike Hrvatske, zastupnici nacionalnih manjina u Hrvatskome saboru, predstavnici Savjeta za nacionalne manjine, predstavnici nadležnih ministarstava, udruga i vijeća nacionalnih manjina te stručnjakinje i stručnjaci relevantni za zaštitu prava nacionalnih manjina u praksi.
Jean Monnet centar izvrsnosti “EU Global Leadership in the Rule of Law” Katedre za europsko javno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu u petak, 20. svibnja 2022. godine organizira konferenciju “Role of Courts and the Rule of Law in the EU”. Katedra će uz vrhunske stručnjake u području ustavnog prava Europske unije ugostiti hrvatske predstavnike pri Sudu EU, suca Sinišu Rodina, nezavisnu odvjetnicu Tamaru Ćapeta i sutkinju Tamaru Perišin, kao i predsjednika Suda EU, Koena Lenaertsa.
Katedra za europsko javno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu 19. godinu za redom organizira međunarodnu Jean Monnet konferenciju i seminar iz naprednih tema eurospkog prava u Interuniverzitetskom centru u Dubrovniku. Tema ovogodišnjeg skupa je “Impacts of COVID-19 on EU Law”, a cilj skupa je raspraviti utjecaj pandemije COVID-19 na primjenu i razvoj prava Europske unije.