Trg Republike Hrvatske 14
Zagreb, Hrvatska
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu jedan je od partnera trogodišnjeg projekta Obzor 2020 Twinning Open Data Operational (TODO 2019-2022) čiji je cilj jačanje izvrsnosti i istraživačkih kapaciteta Sveučlišta u Zagrebu u odnosu na istraživanja otvorenih podataka odnosno istraživanja temeljnih na otvorenim podacima kao i potaknuti ponudu i kvalitetu otvorenih podataka od strane institucija.
Ovaj trogodišnji projekt provodi se od 1.10.2019. do 30.9.2020., a financiran je u okviru Horizon 2020 Widespread programa potpore istraživanjima I inovaciji u ukupnom iznosu 799.988,00 € (Grant Agreement Number 857592 – TODO).
Projekt je usmjeren na unaprjeđenje interdisciplinarnog pristupa i inovacijskog kapaciteta Sveučilišta u Zagrebu u korištenju otvorenih podataka. Uz Pravni fakultet, u projekt je uključeno još pet sastavnica zagrebačkog Sveučilišta – Geodetski fakultet koji je ujedno i koordinator projekta (izv.prof.dr.sc. Dražen Tutić u prvoj odnosno izv.prof.dr.sc. Ana Kuvedžić Divjak u druge dvije godine projekta), Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet organizacije i informatike, Fakultet prometnih znanosti i Agronomski fakultet) dok su inozemni partneri projekta Tehnološko Sveučilište Delft (Nizozemska) i Egejsko Sveučilište (Grčka), među najistaknutijim svjetskim istraživačkim centrima za otvorene podatke.
Na projektu će aktivno sudjelovati 39 znanstvenika i suradnika partnerskih sveučilišta, te će uz podršku domaćih i međunarodnih stručnjaka biti pokrenute inicijative za istraživanja u području otvorenih podataka.
Projektni tim Pravnog fakulteta čine:
Projektni tim Pravnog fakulteta uz upravljanje radnim paketom WP4 Collaboration and Knowledge Sharing te tri projektna zadatka i dodatna dva rezultata projekta, u okviru projekta fokusirat će se na pitanja upravljanja otvorenim podacima (pravni okvir, politika, institucije, odnosi među dionicima, zaštita korisnika), fiskalne aspekte, licence te osobne podatke kao istraživačka pitanja koja se odnose otvorene podatke kao istraživački resurs. U odnosu na pojedine vrste otvorenih podataka, istraživački interes je na institucionalnim podacima, propisima i odlukama (legal data), fiskalnim podacima.
Sva pitanja o aktivnostima projekta molimo uputiti voditeljici projektnog tima na e-mail amusa@pravo.hr
Više informacija o projektu, projektnim aktivnostima i događanjima moguće je pronaći na službenoj stranici TODO projekta http://todo-project.eu/
kao i profilima
LinkedIn https://www.linkedin.com/in/todo-euproject/
Twitter https://twitter.com/TodoProject @TodoProject
Facebook https://www.facebook.com/TwinningOpenDataOperational/
Researchgate https://www.researchgate.net/profile/Todo_Project
Academia.edu https://unizg.academia.edu/TwinningOpenDataOperational
TODO međunarodna konferencija o otvorenim podacima (International Conference on Open Data: Open Data Challenges and Opportunities in Times of Crisis and Growth) svečano je otvorena u utorak, 29. studenog 2022. u hotelu Dubrovnik. Uvodne i pozdravne govore održali su prorektori Sveučilišta u Zagrebu izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa i prof. dr. sc. Jurica Pavičić, prof. dr. sc. Almin Đapo, dekan Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Elizabeta Ivičević Karas, prodekanica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doc. dr. sc. Ana Kuveždić Divjak, projektna koordinatorica s Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te Hrvoje Meštrić, Ravnatelj Uprave za znanost i tehnologiju Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Konferencija je trajala od ponedjeljka, 28. studenog, do petka, 2. prosinca 2022., s održanih ukupno 8 sesija, 5 panel rasprava, dva keynote predavanja eminentnih profesora te dvije radionice. Ova znanstvena interdisciplinarna konferencija obuhvatila je širok spektar tema o pravnim, političkim, društvenim, financijskim i tehničkim izazovima u pružanju i korištenju otvorenih podataka, općenito te u posebnim sektorima (primjerice, prometni podaci, geoprostorni podaci itd.). Uz znanstvenike, na konferenciji su prisustvovali stručnjaci iz tijela javne vlasti i organizacija privatnog sektora, kao i korisnici otvorenih podataka i drugi zainteresirani dionici, i to iz desetak različitih država (7 europskih i 3 izvaneuropske). Konferenciji je prisustvovalo preko 200 sudionika, uživo i online, s obzirom da je konferencija održana u hibridnom obliku.
U ponedjeljak je uz panel o fiskalnoj transparentnosti održana radionica o visoko vrijednim skupovima podataka. Nakon svečanog otvaranja konferencije u utorak, održan je panel o politikama otvorenih podataka u komparativnoj perspektivi te predavanje (keynote speech) profesora Marijna Janssena sa Sveučilišta Delft u Nizozemskoj. Uslijedile su još dvije sesije, o mogućnostima otvorenih podataka za unaprjeđenje transparentnosti javne uprave te za razvoj privatnog sektora. U srijedu su održane dvije sesije – o ekosustavima otvorenih podataka te o aplikacijama temeljenim na otvorenim podacima, te dva panela – o pravnim aspektima otvorenih podataka općenito, te o otvorenim podacima u kontekstu GDPR-a. Četvrti dan konferencije započeo je predavanjem profesora Joepa Crompvoetsa s Katoličkog sveučilišta u Leuvenu (Belgija), nakon čega je uslijedila sesija i dva panela na temu geoprostornih podataka.
Zadnjeg dana konferencije, u petak održana je radionica o mapiranju i vizualizaciji otvorenih podataka, sesija o medijskim i kulturalnim aspektima otvorenih podataka te sesija u okviru koje su izložene poster prezentacije. Završnu riječ sa zaključcima i sažecima konferencije iznijela je prorektorica, prof. dr. sc. Anamarija Musa.
Otvorena je registracija za Međunarodnu konferenciju o otvorenim podacima
Link za registraciju https://icod2022.pravo.hr/call
Program je dostupan na https://icod2022.pravo.hr/programme
Prijavite se na Međunarodnu konferenciju o otvorenim podacima koja se organizira u okviru projekta OBZOR 2020 TODO (Twinning Open Data Operational) od 28. studenog do 2. prosinca 2022. na Pravnom fakultetu u Zagrebu.
Nosiva tema konferencije je Open Data Challenges and Opportunities in Times of Crisis and Growth.
Znanstvena konferencija obuhvatit će širok spektar tema o izazovima u pružanju i korištenju otvorenih podataka. Uz znanstvenike, na konferenciji će aktivno sudjelovati stručnjaci iz tijela javne vlasti i organizacija privatnog sektora, kao i korisnici otvorenih podataka i drugi zainteresirani dionici.
Konferencija će se održati u hibridnom obliku (online i offline) na engleskom jeziku.
Više o konferenciji na:
https://icod2022.pravo.hr
Cjeloviti poziv na konferenciju dostupan je na:
https://todo-project.eu/en/news/todo-international-open-data-conference-call-papers
Rok za podnošenje proširenih sažetaka je 30. rujna 10. listopada 2022. na poveznici: https://icod2022.pravo.hr/call
Za sve upite obratite se na pdurman@pravo.hr.
Više o TODO projektu na: https://todo-project.eu/
ZNANSTVENI ODBOR
izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
izv. prof. dr. sc. Tihomir Katulić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
izv. prof. dr. sc. Igor Čavrak, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu
dr. sc. Charalampos Alexopoulos, viši istraživač i predavač na Egejskom sveučilištu
izv. prof. dr. sc. Baastian van Loenen, Tehnološko sveučilište Delft
doc. dr. sc. Frederika Welle Donker, Tehnološko sveučilište Delft
prof. dr. sc. Euripidis Loukis, Egejsko sveučilište
doc. dr. sc. Miroslav Vujić, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu
prof. dr. sc, Željko Bačić / doc. dr. sc. Ana Kuveždić Divjak, Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
izv. prof. dr. sc. Dragica Šalamon, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
izv. prof. dr. sc. Nikolina Žajdela Hrustek, Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu
doc.dr.sc. Anneke Zuiderwijk, Tehnološko sveučilište Delft
ORGANIZACIJSKI ODBOR
izv. prof. dr. sc. Marko Jurić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
izv. prof. dr. sc. Tereza Rogić Lugarić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
dr. sc. Petra Đurman, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
dr. sc. Filip Varga, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
dr. sc. Andrea Miletić, poslijedoktorandica, Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
dr. sc. Martina Erdelić, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu
Bia Mandžuka, Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu
Krajem rujna i u prvoj polovici listopada 2021. održao se prvi krug studijskih posjeta članova projektnih timova TODO projekta i mladih istraživača na projektu (early stage researchers, ESR). Krajem rujna članovi TODO projekta i mladi istraživači s Fakulteta organizacije i informatike (FOI) te Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) sudjelovali su na studijskom posjetu Egejskom sveučilištu u Grčkoj.
U tjednu od 11. do 15. listopada 2021. članice TODO projekta Pravnog fakulteta – izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa, voditeljica tima i dr. sc. Petra Đurman, članica tima – sudjelovale su na studijskom posjetu Sveučilištu u Delftu u Nizozemskoj.
Tijekom studijskog posjeta održan je niz sastanaka i drugih aktivnosti članova projektnih timova sa Sveučilišta u Zagrebu (uz izv. prof. dr. sc. Anamariju Musa i dr. sc. Petru Đurman s Pravnog fakulteta, doc.dr.sc. Ana Kuveždić Divjak i Karlo Kević s Geodetskog fakulteta, doc. dr. sc. Dragica Šalamon i dr. sc. Filip Varga s Agronomskog fakulteta) s kolegama sa Sveučilišta u Delftu (prof. Baastian van Loenen, prof. Frederika Welle Donker).
U sklopu studijskog posjeta održala se i sesija izlaganja istraživanja mladih istraživača na projektu (early stage researchers, ESRs) , uz komentare i diskusiju ostalih sudionika (mentora, drugih članova projektnih timova). Ovoj sesiji prisustvovao je i eminentni profesor iz područja informacijsko-komunikacijske tehnologije i upravljanja, Marijn Janssen. Svoje istraživanje tom je prilikom u online obliku izložila i Margareta Habazin, ESR na TODO projektu iz tima Pravnog fakulteta.
Na sastancima su raspravljena i dogovorena brojna pitanja u vezi nadolazećih projektnih aktivnosti i događaja.
Od 20. do 22. rujna 2021. održala se Nacionalna konferencija o otvorenim podacima (NODC2021) u hibridnom obliku, uživo na Fakultetu prometnih znanosti te uz sudjelovanje pojedinih izlagača i sudionika online. Konferencija se održala kao jedna od aktivnosti u okviru TODO (Twinning Open Data Operational) projekta, koji je usmjeren na jačanje kapaciteta Sveučilišta za korištenje otvorenih podataka. U projekt je uključeno šest sastavnica zagrebačkog Sveučilišta (Fakultet geodezije kao glavni koordinator, Pravni fakultet, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet organizacije i informatike, Fakultet prometnih znanosti i Agronomski fakultet) te Tehnološko Sveučilište Delft (Nizozemska) i Egejsko Sveučilište (Grčka).
Konferencija je započela pozdravnim govorima prodekana za znanost i vanjsku suradnju Fakulteta prometnih znanosti, doc. dr. sc. Marka Šoštarića i voditeljice TODO projekta, doc. dr. sc. Ane Kuveždić Divjak s Geodetskog fakulteta. Nakon uvodnih izlaganja, održana su tri keynote izlaganja o otvorenim podacima. Prvo izlaganje održao je eminentni profesor s Tehnološkog Sveučilišta Delft u Nizozemskoj, Marijn Janssen, koji je govorio o pametnim otvorenim podacima (Smart Open Data). Nakon iznimno poučnog i informativnog izlaganja profesora Janssena, uslijedilo je izlaganje Bože Zebe, voditelja Službe za elektroničke usluge i rješenja Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva. On je dao pregled razvoja ekosustava otvorenih podataka u Republici Hrvatskoj, dok je pandan izlaganja o stanju u Sloveniji izložio Aleš Veršič iz Ministarstva za javnu upravu Republike Slovenije.
Nakon keynote izlaganja, uslijedile su tematske panel sekcije. Tema prve sekcije koju su moderirale doc. dr. sc. Dragica Šalamon s Agronomskog fakulteta i doc. dr. sc. Martina Tomičić Furjan s Fakulteta organizacije i informatike bila je ‘Inovacije zasnovane na podacima u održivosti prirodnih resursa i efikasnoj proizvodnji hrane’. Druga panel sekcija bavila se tehnološkim aspektima koji omogućuju otvorenost podataka, a izlaganja je moderirao doc. dr. sc. Igor Čavrak s Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Prvi dan konferencije završio je panelom u kojem su participirali svi sudionici konferencije, a u okviru kojega su izneseni i raspravljeni glavni zaključci prvoga dana konferencije.
Drugi dan konferencije započeo je panel sekcijom ‘Otvoreni podaci za prava građana i dobro upravljanje’ koji je moderirala izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa, voditeljica TODO tima Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U okviru panela održano je osam izlaganja. Tomislav Vračić (Microsoft) održao je prezentaciju pod naslovom ‘Od nacionalnih portala otvorenih podataka do naroda koje pokreću podaci’. Izv. prof. dr. sc. Tihomir Katulić s Pravnog fakulteta u svom je izlaganju pripremljenom u koautorstvu s doc. dr. sc. Markom Jurićem s Pravnog fakulteta i D. Lončarom Dušanovićem iz T-com-a govorio o otvorenim podacima nasuprot zaštiti osobnih podataka (GDPR i ponovna uporaba informacija javnog sektora).
Profesor Baastian van Loenen u koautorstvu s kolegom F. Boone s Tehnološkog Sveučilišta Delft i izv. prof. dr. sc. Anamarijom Musa govorio je o tzv. trećem valu otvorenih podataka (Third wave of open data: Identifying and overcoming the barriers towards open data of public undertakings). U koautorstvu s izv. prof. dr. sc. Anamarijom Musa i M. Loutsarisom s Egejskog sveučilišta u Grčkoj, C. Alexopoulos prezentirao je analizu stanja portala/platformi pravnih podataka (Legal Data Platforms: A functional analysis). Uslijedilo je izlaganje Margarete Habazin (koautori Anamarija Musa i Tihomir Katulić s Pravnog fakulteta, Baastian van Loenen s Tehnološkog Sveučilišta Delft i Ivana Bosnić s Fakulteta elektrotehnike i računarstva) o zakonodavnim portalima, u okviru kojega je dana ocjena upravljanja otvorenim podacima i njihove dostupnosti. Izv. prof. dr. sc. Anna-Maria Getoš Kalac s Pravnog fakulteta izlagala je o strategijama za unaprjeđenje ponude otvorenih podataka u sektoru kaznenog sudovanja. Dr. sc. Petra Đurman s Pravnog fakulteta održala je izlaganje o otvorenim izbornim podacima koje je pripremljeno u koautorstvu s doc. dr. sc. Dariom Nikićem Čakarom i izv. prof. dr. sc. Davorom Bobanom s Fakulteta političkih znanosti. Izv. prof. dr. sc. Tereza Rogić Lugarić, izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa i dr. sc. Irena Klemenčić s Pravnog fakulteta pripremile su izlaganje o otvorenim fiskalnim podacima.
Uslijedile su još tri tematske sekcije koje su se održale drugog dana konferencije. Prva se bavila pametnom industrijom i digitalnom transformacijom dijeljenja podataka, a moderirao ju je prof. dr. sc. Neven Vrček s Fakulteta organizacije i informatike. Tema druge sekcije koju je moderirao prof. dr. sc. Željko Bačić s Geodetskog fakulteta bili su otvoreni geoprostorni podaci, dok se treća sekcija bavila otvorenim podacima u pametnim gradovima, uz moderiranje doc. dr. sc. Miroslava Vujića s Fakulteta prometnih znanosti.
Trećeg dana konferencije uživo su održane dvije radionice, ‘Otvoreni podaci za početnike’ koju je vodila doc. dr. sc. Ivana Bosnić s Fakulteta elektrotehnike i računarstva, te radionica pod naslovom ‘Prikaži podatke! – kartiranje otvorenih podataka za početnike’, koju je vodila doc. dr. sc. Ana Kuveždić Divjak s Geodetskog fakulteta.
Od 20. do 22. rujna 2021. održat će se Nacionalna konferencija o otvorenim podacima – NODC2021. Konferencija će se održati u hibridnom načinu (za online i “prisustvo uživo”). Za sudjelovanje u NODC2021 registracija je moguća putem obrasca za registraciju. Uz eminentne uvodne govornike, u sklopu konferencije održat će se panel diskusije s nekoliko disciplinarnih sesija (pravo, agronomija, geodezija, informatika i organizacija, računarstvo, promet i transport) u području otvorenih podataka. Također, održat će se dvije radionice za sudionike koji žele saznati više o konceptu otvorenih podataka (“Otvoreni podaci za početnike” i “Pokaži mi podatke! – Mapiranje otvorenih podataka za početnike”).
NODC2021 se organizira u sklopu Obzor 2020 Twinning Open Data Operational (857592 – TODO) projekta s ciljem diseminacije dosadašnjih rezultata projekta i trenutnih aktivnosti svim interesnim skupinama u Republici Hrvatskoj iz područja otvorenih podataka. Za više informacija o NODC2021 posjetite službenu web stranicu projekta TODO (todo-project.eu) na kojoj će biti objavljeni detalji o konačnom programu, važnim datumima, registraciji sudionika, govornicima, i sl.).”
Prisustvovanje uživo biti će moguće samo uz predočenje EU digitalne COVID putovnice.
Članovi TODO (Twinning Open Data Operational) projekta Vas pozivaju da se prijavite na Online training program o otvorenim podacima. Online tečaj u potpunosti je besplatan te je namijenjen studentima, doktorandima, poslijedoktorandima i nastavnicima Sveučilišta u Zagrebu za usvajanje znanja i razvijanje vještina o otvorenim podacima.
Tečaj počinje 26.4.2021. te su do tada otvorene prijave na http://science.geof.unizg.hr/todo-platform/
Online tečaj sastoji se od tri modula:
– Uvod u otvorene podatke,
– Mjerenje otvorenih podataka i
– Otvoreni podaci u Hrvatskoj.
Nakon završetka prvog modula tečaja sudionici dobivaju certifikat.
Više o TODO projektu i online tečaju pogledajte ovdje https://todo-project.eu/en/news/todo-invitation-online-training-program
Rok za prijavu je produžen do 15. travnja 2021.
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu jedan je od partnera projekta Obzor 2020 TODO – Twinning Open Data Operational (http://todo-project.eu) čiji je cilj jačanje izvrsnosti i istraživačkih kapaciteta Sveučlišta u Zagrebu u odnosu na istraživanja otvorenih podataka odnosno istraživanja temeljnih na otvorenim podacima kao i potaknuti ponudu i kvalitetu otvorenih podataka od strane institucija. U sklopu aktivnosti istraživača s Pravnog fakulteta, fokus je na pitanjima upravljanja otvorenim podacima (pravni okvir, politika, institucije, odnosi među dionicima, zaštita korisnika), fiskalnim aspektima, licencima (Creative Commons I dr.), zaštiti osobnih podataka te drugih ograničenja, kao i istraživačka pitanja koja se odnose na dostupnost podataka i otvorene podatke kao istraživački resurs. U odnosu na pojedine vrste otvorenih podataka, istraživački interes je na institucionalnim podacima, propisima i sudskim i upravnim odlukama (legal data), fiskalnim podacima, kao i podacima iz različitih sektora (izbori, ekonomski, okoliš, promet, kaznenopravni, obrazovanje i znanost, socijalna skrb, zemljišne knjige i katastar, i dr.).
Zajedno s partnerima sa Sveučilišta u Zagrebu (Geodetski fakultet, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet organizacije i informatike, Prometni fakultet, Agronomski fakultet), Tehničkim Sveučilištem u Delftu (Nizozemska) i Egejskim sveučilištem (Grčka) na projektu se provodi aktivnost razvoja kapaciteta mladih istraživača (Early Stage Researchers – ESR) u području otvorenih podataka stavljajući naglasak na interdisciplinarnost i multidomenski pristup.
Pozivamo Vas da se prijavite za sudjelovanje i iskoristite mogućnosti koje projekt nudi mladim istraživačima: on-line trening (obavezan, početak 19.4.), mentorstvo i podrška od strane eminentnih znanstvenika te fakultativno sudjelovanje u istraživačkim seminarima i konferencijama, kao i boravak u stranim partnerskim institucijama, rad u međunarodnom i interdisciplinarnom okruženju i niz drugih pogodnosti.
Prijave su otvorene do 15. travnja 2021., putem kratkog upitnika na poveznici: http://science.geof.unizg.hr/todo/course/index.php?categoryid=1
Izbor će se obaviti temeljem motivacijskog pisma i područja istraživanja (u kojoj mjeri je vaše istraživanje povezano s otvorenim podacima, u smislu njihovog korištenja za potrebe istraživanja ili analize pravnih aspekata otvorenih podataka i ponovne uporabe informacija). Prednost imaju doktorandi kao i studenti specijalističkih studija koji za temu završnog rada namjeravaju usmjeriti u pitanja otvorenosti podataka. Odluka o prihvaćenim prijavama za TODO-ESR program bit će donesena 12. travnja 2021.
Za sve dodatne informacije slobodno se javite voditeljici tima izv.prof.dr.sc. Anamariji Musa na adresu: amusa@pravo.hr ili suradnici na projektu dr.sc. Petri Đurman na pdurman@pravo.hr
Tim Pravnog fakulteta na projektu TODO
https://www.pravo.unizg.hr/todo
https://todo-project.eu/
Call for Early Stage Researchers – Spring 2021 Call
Dani otvorenih podataka (Open Data Day) 5. – 7. ožujka 2021.
Konferencija Društveno korisne otvorene tehnologije:
Kako su nas katastrofe digitalizirale i što dalje? i vikend Hackathon
U organizaciji Code for Croatia i Gong-a te u suradnji s Twinning Open Data Operational (TODO) projektom, povodom svjetskog Dana otvorenih podataka (Open Data Days) održana je konferencija i vikend Hackathon od 5. do 7. ožujka 2021. godine.
Konferencija Društveno korisne otvorene tehnologije: Kako su nas katastrofe digitalizirale i što dalje? održana je u petak, 5. ožujka u zgradi Hrvatskog novinarskog društva uz virtualni prijenos za zainteresirane sudionike. Konferencija se sastojala od dva panela. Nakon uvodnih i pozdravnih govora Oriane Ivković Novokmet, izvršne direktorice Gong-a, te Lane Podgoršek, voditeljice Code for Croatia, unutar prvog panela raspravljalo se o izmjenama Zakona o pravu na pristup infomacijama. U raspravi su sudjelovali članovi radne skupine za izradu nacrta prijedloga Zakona – Jagoda Botički iz Ureda povjerenika za informiranje, izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Božo Zeba iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva te Marijana Juričić, sutkinja Visokog upravnog suda koja nije članica radne skupine. Gđa. Jagoda Botički dala je pregled osnovnih izmjena Zakona do kojih dolazi preuzimanjem Direktive o otvorenim podacima. Izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa govorila je o pozitivnim i negativnim stranama postojećega Zakona te razjasnila brojne upite i nedoumice online sudionika i moderatice Đurđice Klancir vezano za pravo na pristup informacijama i njegovu zlouporabu, tijela javne vlasti na koje se Zakon odnosi i njihove obveze sukladno novoj Europskoj direktivi o otvaranju podataka javnog sektora i sl. Izrazila je optimizam da će definiranje visokovrijednih skupova podataka djelovati poticajno prema većem otvaranju podataka javne uprave, a posebno javnih poduzeća i dovesti do kreiranja novih proizvoda temeljenim na javnim podacima. Gđa. Juričić iznijela je svoje viđenje predloženih zakonskih novina i naglasila potrebu održavanja postignutih visokih standarda pristupa informacija. Božo Zeba govorio je o prijedlozima zakonskih novina i važnosti Portala otvorenih podataka, ali i potrebi zaštite osobnih podataka.
U okviru drugog panela istraživači/ce TODO projekta te drugi korisnici otvorenih podataka iz civilnog sektora govorili su o svojim iskustvima u korištenju otvorenih podataka te su predstavili pojedine aplikacije razvijene u određenim sektorskim područjima temeljem otvorenih ppdataka tijela javne vlasti. Doc. dr. sc. Ana Kuveždić Divjak, koordinatorica TODO projekta s Geodetskog fakulteta u Zagrebu predstavila je aplikacije Potres2020 i Oton, koje su nastale sinergijskim djelovanjem Geodetskog fakulteta, nadležnih tijela javne vlasti i organizacija civilnog društva, a pomažu u pomaganju potresom pogođenim područjima. Martin Požar iz Dataspekt.com govorio je o analizama istraživačkih i statističkih podataka o pandemiji Covid-a. Miroslav Schlossberg iz udruge Code for Croatia predstavio je aplikaciju u izradi za prijavu komunalnih problema Popravi.To, koja je napravljena po uzoru na britansku inačicu Fix my Street. Za pokretanje aplikacije veći izazovi bit će, prema njegovom mišljenju, političko-upravne prirode nego tehničke, a odnose se prije svega na dotupnost brojnih skupova podataka koje posjeduju lokalne jedinice, a koje često ne vide svrhu otvorenih podataka i dobru namjeru korisnika.
U drugom dijelu panela koji je bio usmjeren na područje prirode, društva i tehnologije, doc.dr.sc. Dragica Šalamon, članica TODO tima s Agronomskog fakulteta govorila je o važnosti otvorenih podataka za uspjeh digitalne i precizne proizvodnje hrane, sljedivosti i biosigurnosti. Filip Varga, doktorand i član TODO tima s Agronomskog fakulteta, predstavio je aplikaciju DOGWEB ZG, namijenjenu vlasnicima pasa. Helena Virić Gašparić s Agronomskog fakulteta u Zagrebu predstavila je nagrađen Startup GGO3, koji je usmjeren na rješavanje problema manjka raspoloživih zelenih rješenja na tržištu, te dostupnosti i prikladnosti za primjenu u integriranim i ekološkim sustavima proizvodnje.
Posljednji dio panela bavio se tehnologijom i budućnošću. Doktorandica Bia Mandžuka, članica TODO tima s Prometnog fakulteta u Zagrebu govorila je mogućnostima, ali i izazovima personaliziranih multimodalnih planera putovanja, dok je prof. dr. sc. Neven Vrček, član TODO projekta s Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu govorio o otvorenim podacima i umjetnoj inteligenciji. Naglasio je kako i u privatnom sektoru leži velik kapacitet neiskorištenih podataka te kako će u budućnosti ključno pitanje biti suradnja javnog i privatnog sektora u otvaranju podataka. Panel je završio završnim riječima o TODO projektu koordinatorice doc. dr. sc. Ane Kuveždić Divjak.
Tijekom subote i nedjelje održan je Hackathon, na kojem su zainteresirani pojedinci u interdisciplinarnim timovima mogli raditi na otvorenim podacima javnog sektora i kreirati nove, društveno korisne proizvode (datasetove, analize, vizualizacije, aplikacije). Vikend Hackathon započeo je predstavljanjem projekata putem streaminga na YouTube kanalu Code for Croatia. Miroslav Schlossberg predstavio je Popravi.To, Melisa Skender Parlametar i financiranje medija iz proračuna, Blaženka Sečkar ESF natječaje, Filip Varga DOGWEB ZG, a Filip Rodik bazu podataka Arches. U nastavku dana, kao i tijekom nedjelje, održavale su se radne grupe na pojedinim Hackathon projektima. Hackathon je završio u nedjelju poslijepodne predstavljanjem rezultata njihovog rada. Primjerice, za projekt Popravi.To kao rezultat grupnog rada proizašla je drugačija kategorizacija problema koji se prijavljuju. Miroslav Schlossberg istaknuo je kako se do kraja ožujka planira testna verzija portala za stotinjak lokalnih jedinica. Melisa Skender je objasnila kako su zainteresirani hakeri u okviru Parlametra uspoređivali podatke o imovinskim karticama zastupnika, a Blaženka Sečkar i Matej Peranić izložili su rezultate analize ESF natječaja vezano za razinu iskorištenosti sredstava u 2019. i 2020. godini. Uz to, Kristian Ravić iz Grada Zagreba predstavio je analizu potreba korisnika za otvorenim podacima i upravljanja ponudom u Gradu Zagrebu, projekt koji bi trebao donijeti značajno otvaranje gradskih skupova podataka, ali i poslužiti kao primjer drugim županijama, gradovima i općinama.
TODO projekt ujedno je najavio Konferenciju o otvorenim podacima koja je planirana za rujan 2021.
Poštovane studentice i studenti, nastavnici i nastavnice i stručno osoblje Fakulteta,
pozivamo Vas da sudjelujete na obilježavanju “Open Data Days”, vikendu građanskih inovacija i društvenog aktivizma kroz rad s otvorenim podacima, koji se globalno obilježava od 5. do 7. ožujka 2021. godine.
U okviru Dana otvorenih podataka (“Open Data Days”), koji se organiziraju u suradnji Code for Croatia i Gonga, a uz partnerstvo sa H2020 Projektom Twinning Open Data Operational 2019-2022 u kojem sudjeluje i Pravni fakultet, održat će se virtualna konferencija “Društveno korisne otvorene tehnologije: Kako su nas katastrofe digitalizirale i što dalje” (Hrvatsko novinarsko društvo, 5. ožujka od 9.30 do 12.00 sati, online za sudionike) i Virtualni vikend hackathon, 6. i 7. ožujka, online, na kojem će interdisciplinarni timovi raditi na otvorenim podacima javnog sektora i kreirati nove, društveno korisne proizvode (datasetove, analize, vizualizacije, aplikacije).
Pravni aspekti otvorenih podataka koji su uređeni Direktivom EU 2019/1024 o otvorenim podacima i ponovnoj uporabi informacija javnog sektora (zaštita podataka i pristup informacijama, upravni postupak, ugovori, zaštita intelektualnog vlasništva, financijska pitanja) čine neizostavan element uređenja i implementacije ovog važnog resursa u digitalnom europskom društvu.
Za online sudjelovanje na konferenciji u petak 5. ožujka 2021. možete se registrirati na sljedećoj poveznici:
https://odd.codeforcroatia.org/konferencija/
Više informacija o Virtualnom vikend hackathonu 7-8. ožujka 2021, uz mogućnost prijave za sudjelovanje možete pronaći na:
https://bit.ly/37hbnNG
Radujemo se Vašem sudjelovanju!
LAW TODO tim
Početno predstavljanje projekta Horizon 2020 Twinning Open Data Operational održano je 7. i 8. studenoga 2019. u Vijećnici Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji je ujedno i koodinator projekta.
U sklopu ovog trogodišnjeg projekta, u kojem sudjeluje Pravni fakulett kao jedna od osam partnerskih institucija (Geodetski fakultet, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet organizacije i informatike, Fakultet prometnih znanosti i Agronomski fakultet, te Delft University of Technology i University of the Aegean) koji se financira iz programa Europske unije – Obzor 2020 provode se aktivnosti s ciljem povećanja interdisciplinarne znanstveno-istraživačke aktivnosti i inovacijskog kapaciteta sastavnica Sveučilišta u Zagrebu (UNIZG) u području otvorenih podataka.
Prvog dana sastanka, konstruktivnim i produktivnim radom članova projektnih timova svih partnera, dogovoreni su detalji vezani uz radne pakete, aktivnosti i isporuke na projektu te su postavljene smjernice za daljnje projektne aktivnosti u narednim mjesecima. Drugog dana predstavljene su ključne informacije o projektu te primjeri dobre prakse.
Kao predstavnici Pravnog fakulteta događanju su prisustvovali voditeljica projekta izv.prof. dr. sc. Anamarija Musa te članovi projektnog tima izv.prof.dr.sc. Tereza Rogić Lugarić, doc.dr.s. Tihomir Katulić, doc.dr.sc. Marko Jurić te dr.sc. Petra Đurman.
U organizaciji udruga Code for Croatia i Gong u Zagrebu su od 6. do 8. ožujka 2020. godine održani peti po redu Dani otvorenih podataka. U petak, 6. ožujka, održana je konferencija na kojoj su znanstvenici, predstavnici tijela javne vlasti i novinari raspravljali izazove i probleme vezane za otvorene podatke i njihov potencijal u Hrvatskoj, mogućnosti e-glasovanja te transparentnost financiranja političkih kampanja u Hrvatskoj. Izlganje u okviru panela imala je i voditeljica tima Pravnog fakuleteta izv.prof.dr.sc. Anamarija Musa.
Tijekom 7. i 8. ožujka održane su radionice i Hackathon koji okuplja hakere, aktiviste, novinare i donositelje odluka na otvaranju podataka. Teme kojima su se sudionici bavili uključivale su političke kampanje i godišnja financijska izvješća stranaka, javne nabave Grada Zagreba, razvoj aplikacije za pretraživanje akata gradonačelnika, te političarke u aktualnom sazivu Hrvatskog sabora. U okviru hackathona, u subotu 7. ožujka doc. dr. sc. Dražen Tutić, koordinator projekta Twinning Open Data Operational, predstavio je sudionicima projekt te je govorio o važnosti i potencijalu otvorenih podataka u znanosti i obrazovanju, pri čemu je naglasak bio na otvorenim prostornim podacima.
Više na:
https://odd.codeforcroatia.org/
https://todo-project.eu/en/news/todo-presented-open-data-day-croatia-2020
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu jedan je od partnera projekta Obzor 2020 TODO – Twinning Open Data Operational (http://todo-project.eu). Zajedno s partnerima sa Sveučilišta u Zagrebu (Geodetski fakultet, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Fakultet organizacije i informatike, Prometni fakultet, Agronomski fakultet), Tehničkim Sveučilištem u Delftu (Nizozemska) i Egejskim sveučilištem (Grčka) na projektu se provodi aktivnost razvoja kapaciteta mladih istraživača u području otvorenih podataka stavljajući naglasak na interdisciplinarnost i multidomenski pristup.
Pozivamo Vas da se prijavite za sudjelovanje i iskoristite mogućnosti koje projekt nudi mladim istraživačima (on-line treninzi, ljetne škole, seminari, dvotjedni boravak u stranim partnerskim institucijama, interdisciplinarni mentorski tim itd.).
Prijave su otvorene do 10. veljače 2020., a više informacija o pozivu možete saznati i obaviti prijavu na web-stranici koordinatora projekta: http://science.geof.unizg.hr/todo/.
Broj mjesta za određene aktivnosti (dvotjedni boravak, posjete) je ograničen (2-3 po partnerskoj instituciji), a izbor će se obaviti temeljem motivacijskog pisma i područja istraživanja (u kojoj mjeri je vaše istraživanje povezano s otvorenim podacima, u smislu njihovog korištenja za potrebe istraživanja ili analize pravnih aspekata otvorenih podataka i ponovne uporabe informacija). Sudjelovanje na projektu ne utječe neposredno na vaše istraživanje niti superviziju na doktorskom studiju, već isključivo služi za razvijanje dodatnih kompetencija u području otvorenih podataka. Financiranje predviđenih aktivnosti mladih istraživača je osigurano na projektu (troškovi puta i smještaja te objava radova u časopisima).
Za sve dodatne informacije slobodno se javite voditeljici tima izv.prof.dr.sc. Anamariji Musa na adresu: amusa@pravo.hr ili suradnici na projektu dr.sc. Petri Đurman na pdurman@pravo.hr
Tim Pravnog fakulteta na projektu TODO
U okviru H2020-WIDESPREAD-2018-03 programa Twinning Open Data Operational kao jedna od ključnih projektnih aktivnosti povodi se besplatan online edukacijski program o korištenju i istraživanju otvorenih podataka. Program je namijenjen primarno suadnicima na projektu te mladim istraživačima na projektu (early stage researchers) kao i svom akademskom osoblju i poslijedipomantima Sveučilišta u Zagrebu.
Open Data Online Training Programa (OTP) na engleskom jeziku započinje sredinom lipnja i provodi se do početka listopada. Program se sastoji od tri modula
Program će se odvijati u potpunosti online, putem moodle sustava. Program je besplatan.
Kandidatima koji nisu ujedno i istraživači na projektu u ovoj fazi dostupan je Uvodni modul.
Po završetku trećeg modula tijekom prve faze OTP-a, program će odvijati u nekoliko narednih krugova s ciljem uključivanja što većeg broja znanstveno-nastavnog osoblja Sveučilišta u Zagrebu.
Moguće je polaganje i zasebnih modula, a za svaki završeni modul polaznici će dobiti certifikat o položenom modulu.
Prijave na program moguće su do 22. svibnja 2020. putem poveznice http://science.geof.unizg.hr/todo-platform/
Za više informacija obratite se suradnici na projektu dr.sc. Petri Đurman na pdurman@pravo.hr
Od 7. do 11. rujna 2020. održana je Ljetna škola o otvorenim podacima kao jedna od projektnih aktivnosti u okviru Obzor 2020 Twinning Open Data Operational projekta. S obzirom na postojeću epidemiološku situaciju, konferencija je održana u hibridnoj varijanti – online i uživo. Prva tri dana održana su u potpunosti online, dok su se u tijekom posljednja dva dana članovi projektnih timova Zagrebačkog sveučilišta okupili na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu, uz online nazočnost projektnih partnera iz Nizozemske i Grčke.
Tijekom Ljetne škole raspravljeno je stanje disciplinarnih i interdisciplinarnih istraživačkih metodologija te je razvijen metodološki okvir za analiziranje ekosustava otvorenih podataka u Hrvatskoj. Nadalje, održane su radionice na rješavanju praktičnih zadataka vezanih za istraživanje otvorenih podataka, radionice za mlade istraživače/doktorande (early stage researchers – ESR) te projektni sastanci vezani za nadolazeće aktivnosti i ciljeve projekta. Na Ljetnoj školi uživo okupilo se oko 25 članova projektnih timova Zagrebačkog sveučilišta.
Ovdje su dostupne informacije o programu i održanoj ljetnoj školi
U okviru Obzor2020 Twinning Open Data Operational (TODO) projekta 30. listopada 2020. održana je radionica „Open Data Life Cycle“ (Životni ciklus otvorenih podataka).
Zbog epidemiološke situacije radionica je održana u potpunosti online, usprkos početno planiranom kombiniranom načinu održavanja. Radionica je okupila 50-ak sudionika. Uvodne i pozdravne govore održali su doc. dr. sc. Ana Kuveždić Divjak, projektna koordinatorica s Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i izv. prof. dr. sc. Almin Đapo, dekan Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Uvodni govor u ime Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva koji je nadležan za Portal otvorenih podataka održala je Kristina Posavec, zamjenica državnog tajnika g. Bernarda Gršića, koja je ukratko predstavila politiku Vlade Republike Hrvatske kao i aktivnosti Ureda po pitanju otvorenih podataka.
Nakon uvodnih i pozdravnih govora uslijedila su izlaganja nekih od vodećih istraživača u području otvorenih podataka i e-uprave: profesor Joep Crompvoets s Katoličkog sveučilišta u Leuvenu (Belgija) održao je izlaganje o ekosustavu otvorenih podataka u Europi, profesor Marijn Janssen s Tehnološkog sveučilišta u Delftu (Nizozemska) izlagao je o važnosti otvorenih podataka u kružnom gospodarstvu, profesorica Frederika Welle Donker s Tehnološkog sveučilišta u Delftu govorila je o ponovnoj uporabi otvorenih podataka i korisnicima takvih podataka, a profesor Yannis Charalabidis s Egejskog sveučilišta u Grčkoj o strategijama i praksama strategija o otvorenim podacima u europskim zemljama. Izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa, voditeljica projektnog tima Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održala je izlaganje o otvorenim podacima u Hrvatskoj, referirajući se na pitanja razvoja politike i pravnog okvira, dionika, dostupnosti otvorenih podataka te izazova i problema u njihovom ponovnom korištenju. Voditelj europskog portala otvorenih podataka, Gianfranco Cecconi, govorio je o životnom ciklusu otvorenih podataka iz perspektive Europske unije, dok je profesor Stefaan G. Verhulst, suosnivač i ravnatelj Governance Laboratory-ja (The GovLab) u okviru Sveučilišta u New Yorku, održao izlaganje na temu tzv. trećeg vala otvorenih podataka.
Radionica je zaključena završnim izlaganjem, projektne koordinatorice doc. dr. sc. Ane Kuveždić Divjak, koja je ukratko navela sljedeće korake u okviru projekta i mogućnosti za daljnju suradnju.
Dodatne informacije dostupne su ovdje
U okviru Obzor2020 Twinning Open Data Operational (TODO) projekta 7. i 8. prosinca 2020. održan je prvi istraživački seminar „Defining research topics“. Radi se o aktivnosti 4.3. Research seminars u okviru radnog paketa WP4 Collaboration and Knowledge Sharing kojeg koordinira tim Pravnog fakulteta, a kojoj je svrha kroz dva istraživačka seminara (u prosincu 2020. i rujnu 2021.) razmotriti ključne teme otvorenih podataka s naglaskom na suradnji među partnerima i interdisciplinarnom pristupu.
Zbog epidemiološke situacije istraživački je seminar organiziran online, a okupio je četrdesetak sudionika. Uvodne i pozdravne govore prvog dana seminara održali su doc. dr. sc. Ana Kuveždić Divjak, projektna koordinatorica s Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i doc. dr. sc. Miroslav Vujić s Prometnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koji je bio glavni organizator seminara. Profesor Charalampos Alexopoulos s Egejskog sveučilišta u Grčkoj govorio o iskustvima njihovog Sveučilišta u istraživanju otvorenih podataka. Nakon toga su voditelji projektnih timova Sveučilišta u Zagrebu predstavili izazove s kojima se susreću u istraživanjima otvorenih podataka u svojim disciplinama – izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa za Pravni fakultet, doc. dr. sc. Ivana Bosnić za Fakultet elektrotehnike i računarstva, doc. dr. sc. Dragica Šalomon za Poljoprivredni fakultet, doc. dr. sc. Ana Kuveždić Divjak za Geodetski fakultet, doc. dr. sc. Martina Tomičić Furjan i doc. dr. sc. Igor Pihir za Fakultet organizacije i informatike, te doc. dr. sc. Miroslav Vujić za Prometni fakultet.
U okviru drugog panela raspravljena su praktična iskustva s korištenjem otvorenih podataka. O tome su govorili stručnjaci iz Hrvatske – Dubravka Bevandić iz Ureda Povjerenika za informiranje i Zoran Luša iz Ministarstva pravosuđa i uprave, te stručnjaci iz inozemstva – Spiros Mouzakitis s Tehničkog Sveučilišta u Ateni, Grčka, Charalampos Bratsas sa Sveučilišta u Thessalonikiju, Grčka te Wendy Carrara iz Europske svemirske agencije (European Space Agency), Francuska.
Tijekom drugog dana mladi istraživači (early stage researchers, ESR) – njih devetero sa sastavnica Zagrebačkog sveučilišta koje su projektni partneri na projektu – održali su izlaganja o istraživačkim temama koje obrađuju u okviru svojih doktorskih radova, nakon čega su održane zasebne rasprave o svakoj od prezentacija.
Studentica Poslijediplomskog specijalističkog sveučilišnog studija Javno pravo i javna uprava Margareta Habazin, dipl.iur., LL.M (International Legal Studies, Georgetown University), održala je izlaganje o temi svog završnog rada ‘Legislative portals: assessment of open data governance and availability’, u kojem se fokusira na portale pravnih informacija u Hrvatskoj i zemljama EU.
Posljednji panel istraživačkog seminara bio je posvećen sumiranju dosadašnjih istraživanja i radova svih TODO partnera te planiranju suradnje na budućim istraživanjima.
Više o samom događaju dostupno je ovdje