Trg Republike Hrvatske 14
Zagreb, Hrvatska
U organizaciji Katedre za radno i socijalnog pravo Sveučilišta u Zagrebu Pravnog fakulteta, u prostoru Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu 10. studenog 2023. održana je međunarodna znanstvena konferencija ‘Contribution of Legal Science to the Development of Society.’ Konferencija je organizirana u čast prof. em. Željka Potočnjaka povodom njegovog umirovljenja i dodijeljenom mu počasnog zvanja professor emeritus Sveučilišta u Zagrebu.
Konferenciju je pozdravnim govorom otvorio dekan prof. dr. sc. Ivan Koprić koji je opisao povijesni razvoj Pravnog fakulteta u Zagrebu kao i doprinos prof. em. Željka Potočnjaka pravnoj znanosti u nas te se osvrnuo i na sadržaj knjige ‘Liber amicorum Željko Potočnjak – Pravna znanost u funkciji društvenog napretka’, a koja je predstavljena na ovome skupu.
Konferencija je bila podijeljena na ceremonijalni i znanstveni dio. U prvom, ceremonijalnom dijelu prof. dr. sc. Ivana Grgurev istaknula je ulogu prof. em. Željka Potočnjaka u razvoju hrvatskog radno i socijalnog prava. Potom su prof. dr. sc. Mario Vinković i izv. prof. dr. sc. Andrijana Bilić, recenzenti knjige ‘Liber amicorum Željko Potočnjak – Pravna znanost u funkciji društvenog napretka’, predstavili njezin sadržaj. Nakon toga se prof. em. Željko Potočnjak obratio sudionicima Konferencije i zahvalio svojim suradnicima, kolegama i članovima obitelji. Tada mu je na dar uručen primjerak knjige ‘Liber amicorum Željko Potočnjak – Pravna znanost u funkciji društvenog napretka’.
U znanstvenom dijelu Konferencije sudjelovali su Manfred Weiss, professor emeritus sa Goethe Sveučilišta u Frankfurtu, Alan C. Neal, professor emeritus sa Sveučilišta u Warwicku, Polonca Končar, professor emeritus sa Sveučilišta u Ljubljani i prof. dr. sc. Paul Schoukens s Katoličkog sveučilišta Leuven. Prof. em. Manfred Weiss održao je govor na temu ‘The Impact of Legal Scholarship on Society’ u kojem je naglasio važnost neovisnosti znanstvenika pravne struke, kao i zaštitu ljudskih prava i dostojanstva kao smjernica za njihov rad. Prof. em. Alan C. Neal u svojem je govoru istaknuo značaj usporednopravnih istraživanja. Prof. em. Polonca Končar govorila je o ulozi pravne znanosti u Sloveniji i kritizirala što se u Sloveniji nedovoljno uvažava glas pravne znanosti te što se, pri sastavljanju nacrta novih propisa, isključivo sluša glas predstavnika socijalnih partnera, bez uvažavanja rezultata istraživanja pravnih teoretičara. Prof. dr. sc. Paul Schoukens u svojem provokativno naslovljenom govoru ‘Is Law a Science After All? Or the Role of Law as Science in Society’, ukazao je na suvremeni trend unošenja u pravnu znanost metodologija iz društvenih disciplina srodnih pravu što je po njemu, prikladno, kada je riječ o interdisciplinarnim istraživanjima. Međutim, kad je riječ o isključivo pravnim istraživanjima, tada do izražaja dolaze posebnosti svojstvene samo pravnoj znanosti. Primjer za to je kritička analiza propisa.
Nakon održanih govora, u raspravi su sudjelovali prof. em. Manfred Weiss, prof. dr. sc. Ivana Vukorepa, prof. dr. sc. Viktor Gotovac i dr. sc. Andrea Grgić. Prof. Gotovac smatra da političari ne žele čuti kritike pravnih teoretičara te da ih trebaju samo kao svoje apologete. Prof. Vukorepa je iznijela svoje recentno iskustvo u radu radne skupine za izmjenu propisa iz područja mirovinskog osiguranja u kojoj su sudjelovali prof. em. Potočnjak i ona. Na radnoj skupini im je prezentiran gotov prijedlog izmjene propisa bez da ih se konzultiralo. Dr. sc. Andrea Grgić zahvalila je prof. em. Željku Potočnjaku što je pišući radove u koautorstvu s njime stekla znanje koje joj je od iznimne koristi u radu za Europsku komisiju.
Sudionici Konferencije ocijenili su je iznimno uspjelom zbog kvalitetnih izlaganja i sadržajne rasprave. Prof. em. Željku Potočnjaku članovi Katedre za radno i socijalno pravo poželjeli su aktivnu mirovinu i nastavak suradnje, a prof. em. Manfred Weiss poručio mu je da najbolje vrijeme tek dolazi jer je sad u poziciji potpune neovisnosti koja mu omogućava da bira projekte po vlastitoj želji.
Faculty of Law of the University of Zagreb (in organisation of its Department of Labor and Social Security Law) is hosting the annual conference of the European Institute for Social Security (EISS), with a topic „Tackling new forms of work in social security”. With this conference we have the ambition to highlight the challenges that new forms of work generate for traditional social security systems, in order to ensure their financial sustainability and future benefit adequacy.
The conference is held on September 23 and 24, 2021 in Zagreb in the premises of the Croatian Music Institute. Namely, the 2020 earthquake caused damages to our buildings, so we are very grateful to the management of the Croatian Music Institute for allowing the conference to be held in their concert hall.
Conference webpage and on-line registration (until 25/8/2021) through: http://hei.hr/eiss-conference-2021-zagreb/.
Conference materials and related research publications:
Dana 25.10.2019. u auli Sveučilišta u Zagrebu je u suradnji sa Pravnim fakultetom u Zagrebu održan međunarodni MoveS seminar na temu: Upućivanje radnika u kontekst slobode kretanja i koordinacije sustava socijalne sigurnosti te najnovije promjene u zakonodavstvu EU.
MoveS je europska mreža nezavisnih pravnih stručnjaka iz 32 zemlje, koja se bavi slobodom kretanja radnika i koordinacijom sustava socijalne sigurnosti. Financira ju Europska komisija, a njezinim radom koordinira Eftheia, u suradnji sa Sveučilištem u Ljubljani i Sveučilištem u Poitiersu. Glavna zadaća MoveS mreže je savjetovanje Europske komisije, izvještavanje o nacionalnim praksama, te širenje znanja putem znanstveno-stručnih izvješća i tematskih seminara. Predstavnica Republike Hrvatske u MoveS mreži je izv. prof. dr. sc. Ivaan Vukorepa, koja u MoveS mreži djeluje kao analitički i nacionalni ekspert.
Dana 27.10.2017. u auli Sveučilišta u Zagrebu je održan međunarodni FreSsco seminar na temu: Upućivanje radnika i koordinacija obiteljskih potpora – razvoj i predložene promjene.
Seminar je organizirao FreSsco u suradnji sa Pravnim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu. Predavači na seminaru su bili stručnjaci iz FreSsco tima (sveučilišni nastavnici i znanstvenici), domaći stručnjaci te predstavnici Europske komisije.
FreSsco je europska mreža nezavisnih pravnih stručnjaka iz 32 zemlje, koja se bavi slobodom kretanja radnika i koordinacijom sustava socijalne sigurnosti. Financira ju Europska komisija, a koordinira Sveučilište Ghent i Eftheia. Glavna zadaća FreSsco mreže je savjetovanje Europske komisije, izvještavanje o nacionalnim praksama, te širenje znanja putem znanstveno-stručnih izvješća i tematskih seminara.
Više o seminaru:
Materijali sa seminara: FreSsco Zagreb_PPT_all
Slike sa seminara:
Katedra za radno i socijalno pravo u suradnji s Ministarstvom rada i mirovinskog sustava je u ponedjeljak 13. travnja 2015. organizirala konferenciju „Radni odnosi – razvoj i izazovi“. Konferencija se održavala u Preporodnoj dvorani Narodnog doma Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (Opatička 18).
U uvjetima višegodišnje gospodarske krize, proračunskog deficita i makroekonomskih neravnoteža cilj konferencije je bio razmotriti probleme dosadašnjeg razvoja, sadašnjeg stanja i perspektive razvoja radnih odnosa. U tom kontekstu su razmatrani pravni, ekonomski i socijalni aspekti mogućeg razvoja radnih odnosa u Hrvatskoj. Pored nastavnika s naše katedre na konferenciji su izlagali i ugledni domaći i strani gosti (Professor emeritus Manfred Weiss sa Sveučilište Goethe u Frankfurtu, izv. prof. dr. sc. Martin Risak sa Sveučilišta u Beču te dr.sc. Danijel Nestić s Ekonomskog Instituta u Zagrebu).