Prof. dr. sc. Aleksandra Maganić rođena je 3. siječnja 1967. u Zagrebu. Osnovnu i srednju školu završila je u Osijeku.

1985. godine upisala je studij na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Osijeku, koji je završila 1989. Kao student nagrađena je rektorovom nagradom za ostvareni uspjeh 1987. i 1988. godine. Ostvareni prosjek ocjena na studiju bio je 4,86.

1990. godine izabrana je za asistenta na Katedri za upravnu znanost na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Osijeku. Iste godine upisala je i poslijediplomski studij Poslovno pravo i poslovne transakcije na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Osijeku. Od 1990. do 1994. radila je na Katedri za upravnu znanost.

1995. godine zaposlila se kao vježbenik na Županijskom sudu u Osijeku, a 1997. je položila pravosudni ispit.

1998. godine ponovno se zapošljava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Osijeku, kao asistent na Katedri za građansko pravo, a od 2002. godine na Katedri za građansko procesno pravo.

Nakon okončanja Poslijediplomskog studija iz građanskopravnih znanosti na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, 2005. obranila je magistarski rad Institut Rechtspfleger u njemačkom pravu i uvođenje odgovarajuće službe u Republici Hrvatskoj. Na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu doktorirala je 2008. s temom Opće institucije izvanparničnog procesnog prava (komparativna analiza hrvatskog, njemačkog i austrijskog izvanparničnog procesnog prava). Oba rada (i magistarski i doktorski) bili su pod mentorstvom prof. dr. sc. Mihajla Dike.

Za docenta na Katedri za građansko procesno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu izabrana je 2010., za izvanrednog profesora 2015., a za redovitog profesora 2021.

Na kolegiju iz građanskog procesnog prava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu sudjeluje u izvođenju nastave (predavanja, seminari, vježbe, konzultacije, ispiti). Osim toga sunositelj je na predmetima građanskopravnog modula Izvanparnično i ovršno pravo i Javnobilježničko pravo te trgovačkopravnog modula Insolvencijsko pravo, kao i izbornog predmeta Organizacija pravosuđa. Predaje na Poslijediplomskom specijalističkom studiju iz građanskopravnih i obiteljskopravnih znanosti na Pravnom fakultetu u Zagrebu i Poslijediplomskom studiju iz prava društava i trgovačkog prava. Mentorica je više kandidata na doktorskom studiju Pravnog fakulteta u Zagrebu. Izvan Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predaje na Poslijediplomskom specijalističkom studiju Medicinsko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu.

Bila je član Povjerenstva Ministarstva pravosuđa koje je izradilo Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku iz 2013. godine (NN 25/13), član Povjerenstva Ministarstva socijalne politike i mladih za izradu Obiteljskog zakona 2014. godine (NN 75/14) i član Povjerenstva Ministarstva pravosuđa za izradu Zakona o izvanparničnom postupku (NN 59/23). Aktivno surađuje s Max-Planck Institutom u Hamburgu i Europskom unijom Rechtspflegera.

Bila je stipendist Max-Planck Instituta za međunarodno privatno pravo u Hamburgu tijekom rada na doktoratu. Nakon obrane doktorata višekratno je boravila na Institutu, posljednji put u srpnju 2024. godine.

Suorganizator je i predavač na brojnim skupovima u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnost. Tajnica je Znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava HAZU-a od prosinca 2017. godine.

Sudjelovala je na domaćim i međunarodnim znanstvenim i stručnim projektima, konferencijama, seminarima i radionicama. Izlagala je ne više od stotinu međunarodnih i domaćih znanstvenih i stručnih konferencija te bila organizator odnosno koorganizator više međunarodnih znanstvenih skupova. Kao autor materijala i predavač uključena je u rad Pravosudne akademije, Hrvatske odvjetničke komore i Hrvatske javnobilježničke komore.

Nalazi se na Listi arbitara u postupcima bez međunarodnog elementa i na Listi arbitara u postupcima s međunarodnim elementom pred Stalnim arbitražnim sudištem pri Hrvatskoj gospodarskoj komori. Bila je arbitar u više arbitražnih postupaka. Kao ekspert za područje prava sudjelovala je međunarodnoj arbitraži pred ICSID-om.

Od listopada 2013. član je međunarodnog uredništva časopisa Societas et iurisprudentia Pravnog fakulteta Sveučilišta u Trnavi, a od 2019. godine međunarodnog uredništva časopisa Revija Kopaoničke škole prirodnoga prava.

Član je Europskog instituta za pravo (European Law Institute). Aktivno vlada njemačkim i engleskim jezikom.