Ninoslava Pećnik rođena je 1965. u Zagrebu. Na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu diplomirala je 1990. obranom rada ‘Nasilje u ljubavnim vezama mladića i djevojaka i stavovi prema fizičkom zlostavljanju žena’, magistrirala 1993. radom u području procjene rizika za zlostavljanje djeteta, a doktorirala 2001. obranom disertacije ‘Međugeneracijski prijenos tjelesnog zlostavljanja djece’.
Izabrana je u znanstveno-nastavno zvanje docenta u području socijalnih djelatnosti, a u izvanrednog i redovitog profesora u području psihologije (grane socijalne i razvojne psihologije). Predstojnica je Katedre za psihologiju Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu. Nositeljica je preddiplomskih kolegija ‘Socijalna psihologija’ i ‘Zlostavljanje i zanemarivanje djece’ te su-nositeljica diplomskog kolegija ‘Obiteljska politika, roditeljstvo, djeca’. Za studente pravnog studija predaje izborni kolegij ’Socijalna psihologija’. Na Doktorskom studiju socijalnog rada i socijalne politike sunositeljica je kolegija ‘Suvremena istraživanja o socijalnom radu’, dok na specijalističkim studijima predaje kolegije ‘Suvremeno roditeljstvo’, ‘Suvremeno roditeljstvo i prava djeteta’ te ‘Roditeljstvo i razvod’. Pod njezinim mentorstvom obranjene su četiri doktorske disertacije, preko 20 magistarskih i specijalističkih te preko 80 diplomskih radova.
Bila je voditeljica dvaju znanstveno-istraživačkih projekta: ‘Roditeljstvo i usluge podrške roditeljstvu u zajednici’ (2011-2013) koji je uz podršku UNICEFa za Hrvatsku proveden s 1600 roditelja djece predškolske dobi širom Hrvatske, te ‘Obilježja obitelji u Republici Hrvatskoj i stavovi prema odgoju’ (2009-2011) koji je uz podršku Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti proveden s 1200 trinaestogodišnjaka i njihovim majkama i očevima. Bila je suvoditeljica međunarodnog istraživanja ‘Socijalni rad s djecom pod rizicima u Hrvatskoj i Švedskoj’, (2005-2006). U svojstvu istraživača sudjelovala je u više znanstveno-istraživačkih projekata (Djeca, mladi, obitelj i socijalni razvoj Hrvatske; Akcijska i evaluacijska istraživanja u socijalnom radu, Jednoditeljske obitelji: Osobni doživljaj i stavovi okoline‘. (2001-2003)
Do sada je, samostalno ili u suautorstvu, objavila 12 utorskih knjiga i tri uredničke, te oko 70 znanstvenih i stručnih članaka i poglavlja u knjigama.
Kao predavač gostovala je na doktorskim i preddiplomskim programima na sveučilištima u Amsterdamu, Sevilli, Orebru, Galwayu, Oxfordu i drugima te na poslijediplomskim studijima Filozofskih fakulteta u Zagrebu i Rijeci, na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu te sudjelovala u povjerenstvima za obranu doktorata, uključujući i na Sveučilištu u Malmeu.
Suosnivačica je Europske mreže za podršku obiteljima EurofamNet i suvoditeljica Radne skupine za standarde kvalitete i na dokazima utemeljene programe podrške obiteljima, u okviru COST18123 (2018-2023).
Kao potpredsjednica Radne skupine za roditeljske vještine, posebice za sprečavanje nasilja protiv djece pri Odboru za socijalnu koheziju Vijeća Europe (2005-2006) sukreirala je koncept pozitivnog roditeljstvu (Pećnik, 2007) te je bila konzultantica za izradu Preporuke 19 (2006) o politici podrške pozitivnom roditeljstvu.
Suautorica je Programa podrške roditeljima djece najmlađe dobi ‘Rastimo zajedno’ (Pećnik i Starc, 2010) koji je 2009. razvijen u okrilju UNICEF-a za Hrvatsku, a danas se osim širom Hrvatske provodi i u Bosni i Hercegovini, Bugarskoj i Poljskoj. Predsjednica je Upravnog odbora Centra za podršku roditeljstvu “Rastimo zajedno”, udruge koja razvija na dokazima utemeljene univerzalne i ciljane programe podrške roditeljstvu i podrške obiteljima.
U 2011. godini primila je Godišnju nagradu za promicanje prava djeteta Vlade Republike Hrvatske te nagradu Udruge ‘Roditelji u akciji’ za doprinos u području podrške odgovornom roditeljstvu.
Bila je konzultantica UNICEF-a za Hrvatsku i voditeljica znanstveno-istraživačkih projekata te projekata usmjerenih razvoju usluga u području ranog razvoja djece, roditeljstva i zaštite djece, uključujući projekte “Prve tri su najvažnije” (2007 – 2010), “Roditeljstvo i usluge podrške roditeljstvu u zajednici’ (2011-2013), “Za snažniju obitelj” (2017. – 2021.) te “Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj” (2021. – 2023.).
Sudjelovala je u pokretanju više građanskih socijalnih inicijativa aktivnih u područjima pružanja pomoći žrtvama nasilja (SOS telefon za žene žrtve nasilja, Autonomna ženska kuća), Udruge ‘Suncokret’ za volontersku pomoć prognanicima i izbjeglicama kojoj je bila prva predsjednica (1991-1996).