Zlata Đurđević je redovita profesorica u trajnom zvanju na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Predstojnica Katedre za kazneno procesno pravo (2007.-2014., 2016.-2023.). Specijalizira se u području kaznenog procesnog prava, europskog i međunarodnog kaznenog prava, ljudskih prava, međunarodne suradnje u kaznenim stvarima i psihijatrijskog prava. Gostujuća je profesorica na Fakultetu za pravo, ekonomiju i financije Sveučilišta u Luxemburgu, i na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Dobitnica je međunarodne nagrade International Justice Award 2022. kojom se odaje počast najistaknutijim ženama u pravnim profesijama, a dodjeljuje ga austrijska udruga Initiative for Women in Law pod pokroviteljstvom UNESCO-a pravnicama iz pravosuđa, politike, akademske zajednice i državne uprave diljem svijeta.

Magistrirala je na Sveučilištu Cambridge, Velika Britanija na Institutu za kriminologiju kao i na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Doktorirala je na Pravnom fakultetu u Zagrebu 2003. na temu “Kaznenopravna zaštita financijskih interesa Europske unije”. Nakon vježbeničkog staža na Županijskom sudu u Zagrebu, 1994. položila je pravosudni ispit.

Dobitnica je najprestižnijih međunarodnih nagrada, među kojima su projekt EU Marie Curie FP7, Fulbrightova stipendija, Chevening stipendija, Njemačka akademska stipendija DAAD i Austrijska stipendija ÖAD. U 2009/2010 bila je gošća predavačica na Berkeleyu, Sveučilište u Kaliforniji, SAD gdje je predavala predmet ”Criminal Law Aspects of the European Convention on Human Rights”. Radila je dvije godine (2014.-2016.) kao viša znanstvena istraživačica na Pravnom fakultetu Yale, SAD provodeći znanstveni projekt ”Towards an European Criminal Procedure: Integration at the Expense of Human Rights (EuroCrimPro)” te surađujući sa profesorom emeritusom Mirjan Damaškom. Bila je istraživačica na Max-Planck Institutu u Freiburgu, Sveučilištu Augsburg u Njemačkoj, Sveučilištu “Karl-Franzens” u Grazu, Austrija.

Nalazi se na vodećim pozicijama u nekoliko međunarodnih i domaćih znanstvenih i pravnih udruga. Članica je Izvršnog odbora Međunarodnog udruženja za kazneno pravo (AIDP, www.penal.org) od 2009. godine u koji je reizabrana 2014. i 2019. godine. Od 2008. godine je kontakt osoba za Hrvatsku u Europskoj kaznenopravnoj akademskoj mreži (ECLAN). Članica Upravnog odbora Siracusa Međunarodnog instituta za kazneno pravosuđe i ljudska prava od 2018.-2021. Predsjednica je Hrvatske udruge za europsko kazneno pravo i bila je predsjednica Hrvatskog udruženja za kaznene znanosti i praksu (2016.-2020.). Članica je Centra za demokraciju „Mika Tripalo“ od 2022., a podpredsjednica znanstvenog savjeta od 2024. Glavna je urednica časopisa “Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu” od 2015.

Profesorica Đurđević je niz puta imala priliku služiti kao savjetnica vladinim, pravosudnim, javnim i nevladinim organizacijama u područjima od ljudskih prava do međunarodnog i europskog prava. Članica je Odbora za pravosuđe Hrvatskog sabora (2021-2024), a bila je članica Državnoodvjetničkog vijeća, Povjerenstva za sukob interesa i Povjerenstva za azil RH. U suradnji sa Pravosudnom akademijom i Hrvatskom odvjetničkom komorom organizirala je niz edukacija pravosudnih djelatnika. Bila je ispitivačica na pravosudnom ispitu u okviru Ministarstva pravosuđa RH, predsjednica radne skupine Ministarstva pravosuđa za izradu novog Zakona o kaznenom postupku (2012-13) te članica niza radnih skupina Ministarstva pravosuđa za izradu zakona u kaznenom pravosuđu. Bila je kandidatkinja Republike Hrvatske za sutkinju Međunarodnog kaznenog suda. Izradila je niz pravnih mišljenja za odvjetnike, domaće i strane sudove te Ustavni sud RH te je zastupala Republiku Hrvatsku u postupcima pred međunarodnim arbitražama UNCITRAL i ISCID. Njezina pravna mišljenja i radovi citirani su od strane Europskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda RH. Služi se engleskim, njemačkim i francuskim jezikom.

Objavila je osam knjiga, preko 80 članaka (u Hrvatskoj i inozemstvu), te izlagala na preko 100 seminara i konferencija u zemlji i inozemstvu. Bila je voditeljica 15 znanstveno-istraživačkih projekata, od čega 11 međunarodnih i četiri domaća, te je sudjelovala kao istraživačica u 13 znanstvenih projekata. Aktivno sudjeluje u javnim raspravama u Hrvatskoj na temu pravosuđa, ljudskih prava i kaznenog prava.