Profesionalne aktivnosti
a. Rad u sudstvu
2003. do danas
Izrađuje pravna mišljenja u kaznenim predmetima od 2003. godine do danas za branitelje, Vrhovni sud, redovite sudove te žrtve/oštećenike.
2010. do danas
Izrađuje pravna mišljenja za Ustavni sud Republike Hrvatske u postupcima osporavanja ustavnosti zakonodavnih akata:
Mišljenje o ustavnosti Zakona o kaznenom postupku, citirano u odluci Ustavnog suda RH od 19. srpnja 2013.
Mišljenje o ustavnosti odredaba Zakona o sudovima i Zakona o kaznenom postupku o oduzimanju ovlasti Vrhovnog suda da osigurava jedinstvenu primjenu prava i ravnopravnog građana pred zakonom, mišljenje je integralni dio Odluke Ustavnog suda od 3. studenog 2020.
- – 2017.
Zastupa i izrađuje pravna mišljenja za Vladu RH. Hrvatska vještakinja u arbitražama u predmetu MOL mađarska nafta i plin PLC protiv Republike Hrvatske pred:
Komisijom Ujedinjenih naroda o Međunarodnom trgovačkom pravu (The United Nations Commission on International Trade Law – UNCITRAL)
Međunarodni centar za rješavanje investicijskih sporova (International Centre for Settlement of Investment Disputes – ICSID) izradila je četiri pisana mišljenja i dva puta usmeno vještačila pred oba arbitražna suda, 2015-2017.
b. Državne dužnosti i javne funkcije u Republici Hrvatskoj
2021.
Članica Odbora za pravosuđe Hrvatskog Sabora
2013. do 2014.
Osobna izaslanica predsjednika Republike Hrvatske u RECOM-u (Regionalnom Povjerenstvu za utvrđivanje činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim kršenjima ljudskih prava počinjenih na teritoriju bivše Jugoslavije u razdoblju od 1991. do 2001.) od
2012-2013
Predsjednica radne skupine Ministarstva pravosuđa za izradu novog Zakona o kaznenom postupku
2010-2011
Članica Državnoodvjetničkog vijeća (neovisno tijelo koje odlučuje o disciplinskoj odgovornosti državnih odvjetnika)
2008
Članica Povjerenstva za azil RH (odlučuje o žalbama protiv rješenja MUP o azilu)
2005. – 2008.
Članica državnog Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa
Članica radnih skupina Ministarstva pravosuđa za izradu nacrta zakonodavnih akata:
1995. – 1996., 2001. – 2002. Zakona za zaštitu osoba s duševnim smetnjama
2001. – 2002. Zakona o odgovornosti pravnih osoba za kaznena djela
2001. – 2002. Izmjena i dopuna Zakona o kaznenom postupku
2004. Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima
2005.- 2010. Članica radnih skupina za pregovore Republike Hrvatske s Europskom Unijom za 24. poglavlje “Pravda, sloboda i sigurnost” i 32. poglavlje “Financijska kontrola”
c. Članstvo u znanstvenim organizacijama i udruženjima
a) Domaća
Članica je Centra za demokraciju „Mika Tripalo“, a od 2024. podpredsjednica znanstvenog savjeta.
Predsjednica Hrvatskog udruženja za kaznene znanosti i praksu od 2016. – 2021., najznačajnijeg hrvatskog udruženja u kaznenopravnom području, od 2012. potpredsjednica, 2008. članica Upravnog odbora
Predsjednica Hrvatske udruge za europsko kazneno pravo od 2013.
Članica znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 2017.
Hrvatsko društvo za psihijatriju i pravo, predsjednica Znanstvenog savjeta od 2007. do 2013.
DAAD Croatia, članica od 2007
Suradnja sa nevladinim udrugama npr. Hrvatskim pravnim centrom, Centrom za žene žrtve rata – ROSA, Centrom za mirovne studije i Dokumentom – Centar za suočavanje sa prošlosti 2010.-2014.
b) Međunarodna
Zamjenica glavne tajnice i članica Izvršnog odbora Međunarodnog udruženja za kazneno pravo (AIDP) od 2009., reizabrana 2014. i 2019. godine (www.penal.org)
Članica Upravnog odbora Siracusa Međunarodnog instituta za kazneno pravosuđe i ljudska prava od 2018. godine. (www.siracusainstitute.org/app/board-of-directors/)
Kontakt osoba za Hrvatsku u Akademskoj mreži za europsko kazneno pravo Europske unije (ECLAN) od 2007.
University of Cambridge Alumni Association od 1997.
d. Organizacija skupova i edukacija pravosudnih djelatnika
Organizirala, presjedala i držala predavanja na nizu međunarodnih konferencija:
“Integracija Ureda Europskog javnog tužitelja u nacionalna kaznena pravosuđa: institucionalni, procesni i izazovi suradnje“ (Integration of the EPPO in the National Criminal Justice Systems: Institutional, Procedural and Cooperative Challenges), Hotel Westin, Zagreb, 11-12. travnja 2019.
“European Criminal Procedural Law in Service of Protection of European Union Financial Interests: State of Play and Challenges”, Dubrovnik, svibanj 15, 2015.
“Pravno i društveno naslijeđe međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju“, aula Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, 24. veljače 2011.
“Aktualna pitanja europskog kaznenog prava i zaštita financijskih interesa Europske unije“ od 13.-14. svibnja 2005. u Dubrovniku
Organizacija AIDP Pripremnog kolokvija “Special Procedural Measures and Respect for Human Rights“, 6-9 studeni, 2008., Pula
Kao predsjednica Hrvatskog udruženja za kaznene znanosti i prakse od 2017. do 2020. svake godine predsjedava i organizira redovita savjetovanja u prosincu u Opatiji (radi se o najvećem i najznačajnijem domaćem skupu kaznenopravnih stručnjaka, www.pravo.unizg.hr/hukzp). 2020. godine je savjetovanje organizirano kao video konferencija u Zagrebu. Na savjetovanju sudjeluje svake godine preko 200 kaznenopravnih stručnjaka iz prakse i akademije.
Kao predsjednica Hrvatske udruge za europsko kazneno pravo (ranije kao potpredsjednica) organizirala i predsjedavala sljedećim domaćim skupovima:
- Konferencija “Kaznenopravna suradnja u Europskoj uniji: pogled kroz recentnu judikaturu Europskog suda pravde”, Split, Pravni fakultet, 20. travnja 2018.
- Konferencija “Žarišne točke kaznenopravne suradnje u Republici Hrvatskoj“, Osijek, Pravni fakultet Josipa Jurja Strossmayera, 21. travanj 2017.
- Konferencija “Prava obrane u kaznenopravnoj suradnji država članica Europske Unije”, Zagreb, Aula Sveučilišta u Zagrebu 17. veljače 2016.
- znanstveni skup “Kaznenopravni aspekti članstva Republike Hrvatske u Europskoj uniji“, Pravni fakultet u Zagrebu i Hrvatska udruga za europsko kazneno pravo, Aula Sveučilišta u Zagrebu, 3. srpanj 2013.
2012. – organizirala, pripremila priručnike i predavala u okviru Pravosudne akademije sedam seminara za suce i državne odvjetnike o presudama ESLJP protiv Republike Hrvatske u kaznenim predmetima
2012. – Organizirala radionice za odvjetnike u Hrvatskoj odvjetničkoj komori i odvjetničkim zborovima o Zakonu o kaznenom postupku iz 2008. u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku
2009. – pripremila priručnike za polaznike i predavače za tri radionice: Nezakoniti dokazi u kaznenom postupku, Pritvor – pravni temelj i postupak, Psihološko-pravni aspekti ispitivanja svjedoka (drugo izdanje, prvo u 2002.- 2003. u okviru CARDS 2001 “Reforma pravosuđa – Potpora Pravosudnoj akademiji”
2008. – predavačica na edukaciji odvjetnika o EKLJP koju je organizirao Centar za mirovne studije i Interights
2004. – 2005. U okviru projekta CARDS 2003 “Edukacija i trening državnih odvjetnika” pripremila materijale i educirala tutore za radionicu: Kaznenopravna suradnja u Europskoj uniji.
e. Uređivanje znanstvenih časopisa
2014. – Glavna urednica časopisa “Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu” od 2014. (www.pravo.hr/hljkpp), tehnička urednica od 2007.
2011.-2017 Glavna i odgovorna urednica časopisa “Zagrebačka pravna revija” u izdanju Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, (revija.pravo.unizg.hr)
2009 – Članica uredništva međunarodnog časopisa: Lex Et Scientia International Journal – Juridical Series
f. Recenzije
Recenzirala više od 50 članaka u sljedećim znanstvenim časopisima: Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, Policija i pravo, Financijska teorija i praksa, Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, Zbornik Pravnog fakulteta u Rijeci, Pravni vjesnik: glasnik Pravnog fakulteta Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku, Godišnjak Akademije pravnih znanosti. Pristupnica je recenzirala i Pravni leksikon pod uredništvom Vladimira Peze. Osim domaćih, pristupnica je recenzentica i inozemnih publikacija i znanstvenih projekata. Recenzirala je knjige: “Temelji kazenskega procesnega prava“ autora Katje Šugman Stubbs, Primož Gorkiča i Zvonka Fišera, “Načelo vzajamnega priznavanja v kazenskih zadevah. – Evropski nalog za prijetje in predajo: slovenske izkušnje in primerjalnopravni vidiki“ autora Katje Šugman Stubbs i Primož Gorkiča, knjigu Ante Novokmeta „Sudska kontrola u kaznenom postupku“ te udžbenik Elizabete Ivičević Karas „Penitencijarno pravo“.
Redovita recenzentica znanstvenih projekata i programa Javne agencije za istraživačku djelatnost Republike Slovenije, projekata Europske unije te sudjeluje u izboru u znanstvena zvanja nastavnika na europskim pravnim fakultetima (Ljubljana, Tartu). Recenzirala je i znanstveno-nastavni program Policijske akademije u Zagrebu u okviru postupka reakreditacije provedene od strane Agencije za znanost i visoko obrazovanje u 2014. i 2021.
g. Mentorski rad
Do 2021. godine mentorica je obranjenih 30 diplomskih radova, 2 magistarska rada i 6 doktorskih disertacija. Disertacije su:
- Gregori Graovac, Zaštita prava na osobnu slobodu u kaznenom postupku u praksi Ustavnog suda Republike Hrvatske, obrana u svibnju 2017.
- Zoran Burić, Models of Cross-border Evidence Gathering in European Union Criminal Law, obrana veljača 2015. Doktorirao u redovnom roku (unutar 6 godina od dana upisa)
- Ante Novokmet, Sudska kontrola optužbe, obranjena u srpnju 2014. Doktorirao u redovnom roku (unutar 6 godina od dana upisa)
- Dunja Pastović, Porotno suđenje u Istri od 1848. do 1918. godine, obranjena u listopadu 2012.
- sc. Vesna Batistić Kos, Pozitivne obveze prema Europskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, obranjena u listopadu 2011.
- sc. Laura Valković, Pravni položaj i obveze branitelja u svjetlu prava okrivljenika na učinkovitu obranu u kaznenom postupku“, obranjena u srpnju 2011.
Članica povjerenstva na stranim sveučilištima:
Simona Garbatavičiūtė, “Reshaping plea bargaining in European criminal justice“, Pravni fakultet Sveučilišta u Ljubljani, 2020.
Annelli Soo, “Is There a Solution for the Ineffectiveness of the Defense Counsel? Judicial Supervision of the Performance of the Defense Counsel in Estonian Criminal Proceedings”, članica povjerenstva u obrani disertacije na Sveučilištu Tartu, Estonija, disertacija obranjena u siječnju 2012.
h. Ostale aktivnosti
2021. – Predsjednica Povjerenstva za izradu Pravilnika zazaštitu studenata od spolnog uznemiravanja, rodne diskriminacije i seksualnog uznemiravanja na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu
2020. – Predsjednica Povjerenstva za praćenje situacije s koronavirusom (COVID-19)
2013.-2014. Ispitivačica na pravosudnom ispitu u Ministarstvu pravosuđa
2009. Predsjednica 3. sekcije na 18. Međunarodnom kongresu kaznenog prava u Istambulu
2008 Organizacija Pripremnog kolokvija Međunarodnog udruženja za kazneno pravo (AIDP) “Special Procedural Measures and Respect for Human Rights“, 6-9 studeni, Pula
2010. – Suradnja sa nevladinim udrugama: Hrvatskim pravnim centrom, Centrom za žene žrtve rata – ROSA, Centrom za mirovne studije i Dokumentom – Centar za suočavanje sa prošlosti 2010.-2014.
Priznanja
a. Dobitnica međunarodne nagrade International Justice Award 2022. kojom se odaje počast najistaknutijim ženama u pravnim profesijama, a dodjeljuje ga austrijska udruga Initiative for Women in Law pod pokroviteljstvom UNESCO-a pravnicama iz pravosuđa, politike, akademske zajednice i državne uprave diljem svijeta.
b. Radovi su citirani od strane Europskog suda za ljudska prava: Presuda Merčep v. Hrvatska od 26.srpnja 2016, § 57. (Application no. 12301/12) i Milanković i Bošnjak v. Hrvatska od 26. travnja 2016., § 96 (Applications nos. 37762/12 and 23530/13)
c. Savjetodavni odbor za imenovanja sudaca Međunarodnog kaznenog suda (ICC) zaključio je 2017. (ICC-ASP / 16/7) da Zlata Đurđević kao kandidatkinja za MKS „ima iznimnu stručnost u međunarodnom pravu kao i međunarodnom pravu o ljudskim pravima. Odbor je također ukazao na njezino znatno poznavanje kaznenog prava i postupaka te njezine različite publikacije iz međunarodnog kaznenog prava i prava ljudskih prava. Odbor je smatrao da njezina kvalifikacija ispunjava zahtjeve iz čl. 36. st. 3. toč. (b) (ii) Rimskog statuta.” (v. ICC-ASP/16/7 Assembly of States Parties – ICC – CPI).
d. Voditeljica ekipe studenata Pravnog fakulteta u Zagrebu koja je osvojila prvo mjesto u finalu šestog trans-europskog studentskog natjecanja (6th Trans-European Moot Court Finals) na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu, 23. studenog 2018 te prvo mjesto na više regionalnih studentskih natjecanja iz ljudskih prava, 2018., 2008. i 2007. te treće mjesto 2011., 2010. i 2011.
e. Godišnja nagrada Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu mladim znanstvenicima i umjetnicima u 2002. godini za knjigu “Pravni položaj počinitelja kaznenih djela s duševnim smetnjama” objavljenu 2002. godine u Zagrebu.
f. Priznanje za izuzetan uspjeh u studiju povodom proglašenja za najboljeg diplomiranog studenta na Pravnom fakultetu u Zagrebu u 1991/1992. školskoj godini.