Kolegij obuhvaća šest različitih tema vezanih za međunarodno pravo, supranacionalno pravo i međunarodne organizacije: međunarodno javno i privatno pravo, Ujedinjeni narodi, Vijeće Europe i Europski sud za ljudska prava te izvore prava i institucije Europske unije. Nazivi tema su kako slijedi: Privatno međunarodno pravo, Javno međunarodno pravo, Međunarodne organizacije, Zaštita ljudskih prava u Europi, Pravni temelji Europske unije, Institucije Europske unije.

Svaka tematska cjelina se obrađuje u dva zasebna dijela. Drugi dio je zamišljen kao rad na autentičnom pravnom tekstu vezanom za predmetnu temu. Takav pristup studentima otvara mogućnost upoznavanja različitih tekstnih vrsta i njihovih jezičnih specifičnosti. Poseban naglasak u obradi svake teme stavlja se na specifičnu pravnu terminologiju, kolokacije i druge višečlane izraze te komunikacijske i prezentacijske vještine.

Obrada svake teme uključuje i primjere iz pravne prakse te aktualne društvene situacije. Na taj se način studente potiče na raspravu i primjenu znanja na konkretnim primjerima. U svim temama gdje je to primjereno rabi se i komparativan pristup te se pojedini pravni instituti i pripadajuća terminologija iz zemalja engleskoga govornog područja uspoređuju s hrvatskim pravnim sustavom i hrvatskim jezikom pravne struke.

Ovaj kolegij, kao posljednji u nizu obveznih kolegija engleskog jezika pravne struke, predviđa i organizaciju studijskog putovanja na kojem se studenti izravno upoznaju s radom relevantnih institucija te imaju prilike doživjeti upotrebu engleskog jezika pravne struke u praksi. Ovisno o mogućnostima i dostupnosti pojedinih sadržaja, studijsko putovanje organizira se na nekoliko mogućih destinacija. Jedna od njih su institucije Europske unije u Bruxellesu, Luxembourgu ili Strasbourgu (što uključuje i Vijeće Europe). Institucije Europske unije omogućuju grupne posjete za studente u kojima se studenti pobliže upoznaju s njihovim radom te imaju prilike upoznati zaposlenike i stažiste iz tih tijela, kako iz Hrvatske, tako i iz drugih država članica. S obzirom da je riječ o studijskom putovanju u okviru jezičnog kolegija, najveći dio sadržaja organizira se na engleskom jeziku, a pri odabiru tema, stavlja se naglasak na politiku višejezičnosti i njezinu provedbu u radu institucija. Druga moguća destinacija je London, gdje je fokus na posjeti različitim sudovima i Parlamentu. Posjet Parlamentu organiziran je za vrijeme zasjedanja kako bi studenti mogli vidjeti rasprave. Pri posjetu Vrhovnom sudu, studenti se upoznaju s funkcioniranjem engleskog sudskog sustava te s radom samoga suda. No, naglasak se stavlja na prisustvovanje ročištima na građanskim i kaznenim sudovima, gdje studenti mogu doživjeti upotrebu engleskog jezika pravne struke u autentičnim okolnostima sudskog postupka. Svi navedeni sadržaji nadopunjuju i proširuju gradivo koje se obrađuje tijekom četiri semestra nastave engleskog jezika pravne struke.