Trg Republike Hrvatske 14
Zagreb, Hrvatska
U svečanosti povodom završetka cjelovite obnove sudjelovali su predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, ministri Branko Bačić, Radovan Fuchs i Damir Habijan te rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić.
Zagreb, 18. ožujka 2025. – Svečano je otvorena cjelovito obnovljena zgrada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na Trgu Republike Hrvatske 3, koja je uslijed razornog zagrebačkog potresa 2020. pretrpjela veliku štetu. Riječ je o zaštićenom kulturnom dobru, djelu arhitekta Franje Kleina, koje se ističe po jedinstvenom neorenesansnom pročelju i povijesnoj vrijednosti. Građevinski radovi vrijedni su 6,6 milijuna eura, od ukupno 7,9 milijuna eura, financiranih uz pomoć Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Fonda solidarnosti Europske unije, Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u okviru instrumenta NextGenerationEU te Državnog proračuna Republike Hrvatske, odnosno Vlade Republike Hrvatske.
Radovi na cjelovitoj obnovi započeli su u srpnju 2023. Odabirom na javnom natječaju, projekt obnove provodila je tvrtka MDK GRAĐEVINAR d.o.o. u ulozi glavnog izvođača radova, dok je za restauraciju bila zadužena Jelena Mavrić Varga ispred tvrtke TERRACOTTA. Glavni projektant za izradu projektno-tehničke dokumentacije bio je STUDIO KUŠAN, a glavni nadzorni inženjer Igor Hranilović iz tvrtke INFO-G.
Svečanosti povodom završetka obnove prostora Pravnog fakulteta prisustvovali su predsjednik Vlade Republike Hrvatske mr. sc. Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, ministar znanosti, obrazovanja i mladih prof. dr. sc. Radovan Fuchs, ministar uprave, pravosuđa i digitalne transformacije Damir Habijan, rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, dekan Pravnog fakulteta u Zagrebu prof. dr. sc. Ivan Koprić i mnogi drugi bez kojih proces obnove ne bi bio moguć.
Zgrada rektorata Sveučilišta u Zagrebu na adresi Trg Republike Hrvatske 14, koju je također koristio i Pravni fakultet, još uvijek nije u funkciji, no proces rekonstrukcije trebao bi početi uskoro, na što se na samom početku osvrnuo rektor Lakušić.
„Otvaranje ponuda za zgradu Rektorata je završeno u petak. Sada je u procesu procjena tih ponuda. Nadam se da ćemo analizom doći do nečega što je prihvatljivo kako bi i za glavnu zgradu u ovom dijelu grada vezanu za Sveučilište mogli pokrenuti proces cjelovite obnove. Ona je najdragocjenija, najzahtjevnija i vjerojatno i čeka poseban trenutak kako bi se moglo krenuti s navedenom cjelovitom obnovom“, naglasio je rektor Lakušić.
„Najteži dio cjelovite obnove bili su uređenje krovišta, sanacija podrumskog dijela te restauratorski radovi, a uz to ojačana je konstrukcijski, renovirana su pročelja, zamijenjen velik dio instalacija, ugrađen novi lift kojim se dolazi od podruma do potkrovlja, a uređen je i manji zeleni prostor, koji je dodatno istaknuo ljepotu obnovljene zgrade. Zahvalni smo Vladi Republike Hrvatske i Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih za značajna bespovratna financijska sredstva čijim ulaganjem fakultet dobiva konstrukcijski obnovljene, sigurne i kvalitetne prostore za nastavu, znanstveno-istraživački i stručni rad“, izjavio je dekan Koprić.
„Vjerujem da nas sve skupa ispunjavaju ponosom trenuci kada vidimo ovo staro obnovljeno velebno zdanje koje je sada privremeno sjedište Pravnog fakulteta. Ja mislim da ćemo za 250. godišnjicu Pravnog fakulteta imati prilike otvoriti i preostale dvije zgrade koje su u cjelovitoj obnovi. Zgrada na istom Trgu br. 14 koja se na neki način poistovjećuje s Pravnim fakultetom, a koju koristi i Rektorat, jedna je od onih čija obnova tek treba krenuti.“, poručio je ministar Fuchs.
Ministar Bačić poručio je da je ovom mandatu vlade obnovljeno 13.000 zgrada na području Zagreba i Petrinje.
„U ovom će mandatu biti obnovljene čak 142 zgrade u nadležnosti Ministarstva znanosti i taj je projekt ukupno financijski vrijedan preko 700 milijuna eura što je ogroman iznos koji će biti uložen u obnovu zgrada obrazovnog sustava Republike Hrvatske. S obzirom na to da ćemo za par dana obilježiti petu obljetnicu, smatram da je prigodno reći da se u ovom trenutku na tom istom prostoru obnavlja 1900 lokacija“, rekao je Bačić.
Premijer Plenković istaknuo je pak vrijednost sredstava uloženih u proces postpotresne obnove.
“Naš pristup je bio, ne samo svrhovito potrošiti novac za koji smo se potrudili da bude usmjeren za obnovu Zagreba i Banovine, nego i da zgrade jednom kad se obnove budu funkcionalne, čvrste, lijepe i korisne za sve one koji će u njima raditi. Zato je ovaj napor trajao možda malo dulje, međutim koristi takvog pristupa će biti višestruke kroz desetljeća korištenja. Kad se sve završi bit ćemo itekako svi zadovoljni i ponosni. Lijepo je da smo nakon jučerašnjih obilazaka vrijednih 110 milijuna eura priključili evo i ovu zgradu na Trgu Republike Hrvatske i zaokružili ovaj obilazak uoči pete obljetnice s ukupnom vrijednosti investicija od 118 milijuna eura koje su dovršene“, izjavio je premijer.
Događaj su svojim dolaskom podržali državna tajnica Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Dunja Magaš, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU Dragan Jelić, ravnatelj Uprave za znanost i tehnologiju Ministarstva znanosti, obrazovanja i državne imovine dr. sc. Hrvoje Meštrić, ravnatelj Sveučilišnog računskog centra Ivan Marić, te drugi visoki uzvanici, prorektor prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić, dekanice i dekani te prodekanice i prodekani fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, istaknuti članovi Alumni zajednice te studenti i djelatnici Pravnog fakulteta.
Obnovljena zgrada nekadašnja je palača Hrvatsko-slavonskog gospodarskog društva, djelo vodećeg zagrebačkog arhitekta 1860-ih i 1870-ih Franje Kleina. U zgradi su od 1968. do danas stasale generacije pravnika. Na njezinom bogato ukrašenom neorenesansnom pročelju posebno se ističu balkon na četiri kamena dorska stupa te četiri ženske figure odjevene u antičku odjeću koje predstavljaju godišnja doba i radove u prirodi. Figure originalno izrađene od vapnenačkog pješčenjaka nastale su, pretpostavlja se, u radionici Ljudevita Pierottija.
Uz trokatnu palaču dva su paviljona koja su originalno služila kao izložbeni prostor. Zbog svoje arhitektonske i povijesne vrijednosti, zgrada je pojedinačno zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske. Trenutačno su u njoj smješteni uredi uprave i fakultetske službe, kabineti za četrdesetak nastavnika, posudionica knjiga i četiri dvorane kapaciteta 230 mjesta. U pozadini zgrade u planu je izgradnja Baštinske knjižnice i čitaonice Pravnog fakulteta, gdje će biti pohranjeno više od 10.000 jedinica nacionalne pravne baštine, što je jedan od najvažnijih znanstveno-razvojnih infrastrukturnih projekata fakulteta.
Spomenimo da će svi zainteresirani građani ove subote, 22. ožujka, u sklopu Dana otvorenih vrata moći posjetiti novoobnovljenu zgradu Fakulteta na adresi Trg Republike Hrvatske 3 u razdoblju od 10 do 14 sati te se informirati o posljedicama potresa i tijeku cjelovite obnove.
Prezentacija:
Fotografije: Studio IPIK