Četrdesetak znanstvenika i praktičara javne uprave iz cijele Europe i šire okupilo se u Dubrovniku na 13. znanstvenoj konferenciji Trans-European Dialogue (TED), koja se po prvi put održala u Hrvatskoj 7. i 8. ožujka 2024. Tijekom dva dana izlaganja renomirani znanstvenici i stručnjaci analizirali su i raspravljali o digitalnoj vladavini i umjetnoj inteligenciji (AI) te politikama, pravnoj regulaciji i praksama u ovom području.

Na domjenku povodom otvaranja TED-a, okupljene su pozdravili gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković i dekan Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Ivan Koprić, a uvodnim govorima obratili su se i prorektorica zagrebačkog Sveučilišta prof. dr. sc. Anamarija Musa, predsjednik EGPA-e prof. dr. sc. Jean-Michel Eymeri-Douzans te predsjednica NISPACee-a prof. dr. sc. Eka Akobia.

Predsjednica organizacijskog odbora konferencije, prorektorica Sveučilišta u Zagrebu izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa, istaknula je: „S uzletom i svakodnevnom primjenom umjetne inteligencije u gospodarstvu i društvu suočili smo se s pitanjem do koje mjere umjetna inteligencija može poboljšati i unaprijediti rad javne uprave, ubrzati pružanje usluga građanima i privatnom sektoru, poboljšati kvalitetu odlučivanja i javnih politika, a s druge strane potencirati određena pitanja i sukobiti se s načelima demokratskog društva, funkcioniranja institucija i društvenog i gospodarskog života. To su otvorena pitanja o kojima se globalno raspravlja pa i stvaraju snažne oponentne struje.  Međutim, umjetna inteligencija je nova tehnologija koja ostaje s nama, bit će u upotrebi i naš je zadatak, u svakom području života s jedne strane iskoristiti njezine prednosti.“

Sa skupinom ključnih govornika i kolega iz cijele Europe, sjevera i juga, istoka i zapada, koji su sudjelovali na konferenciji, dijelili smo pitanja, ideje, rezultate istraživanja najviše kvalitete, istražujući zajedno u otvorenom i multidisciplinarnom duhu, prilike i rizike povezane s trenutnim eksplozivnim razvojem umjetne inteligencije i načinima na koje ona izaziva vlade i javne uprave“, podijelio je prof. dr. sc. Jean-Michel Eymeri-Douzans.

Razmjena među zajednicama NISPAcee i EGPA-e stvorila je holističku raspravu o stanju stvari, teorijama, politikama i propisima te budućim putanjama digitalnog upravljanja s naglaskom na premošćivanje različitih podjela, traženju pravednosti i etičke upotrebe te važnosti ugrađivanja vladavina prava u praksi korištenja digitalnih alata, uključujući umjetnu inteligenciju, u upravljanju koja se razvija i širi“, istaknula je predsjednica NISPACee-a prof. dr. sc. Eka Akobia.

TED2024 zajednički organiziraju Europska grupa za javnu upravu (European Group for Public Administration – EGPA) i Mreža instituta i fakulteta za javnu upravu središnje i istočne Europe (The Network of Institutes and Schools of Public Administration in Central and Eastern Europe – NISPAcee) u suradnji s domaćinom, što je ove godine Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Pravni fakultet odlučio je skup organizirati u Dubrovniku kako bi sudionicima omogućio ugodnu i poticajnu atmosferu u gradu koji privlači mnoge pa i znanstvenike i profesore.