Leon Žganec-Brajša rođen je 1995. u Zagrebu. Osnovnu školu, osnovnu glazbenu školu i Prvu gimnaziju završio je u Varaždinu. Na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirao je na integriranom preddiplomskom i diplomskom studiju prava s pohvalom summa cum laude te stekao naslov magistar prava. Na Filozofskom fakultetu istog Sveučilišta završio je preddiplomski studij komparativne književnosti te stekao naslov prvostupnik komparativne književnosti. Dobitnik je dvije Rektorove nagrade (za pisani rad „Prolazak tjesnacima na primjeru rusko-ukrajinskih odnosa u Azovskom moru“ i sudjelovanje u projektu) te Dekanove nagrade za pisani rad (naslovljen „Anticipirane naredbe i roditeljska skrb“) i više Nagrada za uspjeh u studiju na Pravnom fakultetu. Također, tijekom studija bio je stipendist Zaklade „Zlatko Crnić“ i Sveučilišta u Zagrebu.

Zaposlen je od 2021. u suradničkom zvanju asistenta na Katedri za međunarodno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te je upisan i studira na poslijediplomskom doktorskom studiju iz pravnih znanosti, smjer međunarodno javno i privatno pravo te združenom poslijediplomskom studiju „Ljudska prava, društvo i višerazinska vladavina“. U sklopu poslijediplomskog studija proveo je jedan semestar na studijskom boravku na Sveučilištu u Padovi, Talijanska Republika. Usavršavao se i na drugim kraćim studijskim boravcima na Ljetnoj školi iz međunarodnog prava Zaklade „Kalliopi Koufa“ u Solunu, Interuniverzitetskom centru u Dubrovniku i u sklopu Haške akademije za međunarodno pravo (online).

Do sada je objavio, samostalno i u koautorstvu, više znanstvenih i stručnih radova u časopisima i održao više samostalnih konferencijskih izlaganja, a povremeno objavljuje i kraće stručne tekstove i kolumne iz područja međunarodnog prava. Redovito priprema i vodi repetitorij za studente koji uključuje ponavljanja i pripremu za ispit iz Međunarodnog prava.

Zanimaju ga teme iz općeg međunarodnog prava, s posebnim naglaskom na subjektivitet države u međunarodnom pravu, odnos međunarodnog prava i klimatskih promjena, prava čovjeka i povijest međunarodnoga prava.

Bavi se i kazališnom kritikom, koju redovito objavljuje u tiskanim i elektroničkim medijima te je član Hrvatskog društva kazališnih kritičara i teatrologa od 2019. Osim toga, član je Matice hrvatske i Hrvatske glazbene mladeži.

Služi se, na različitim stupnjevima poznavanja, engleskim, njemačkim, francuskim, talijanskim i slovenskim jezikom.