Predmet Ljudska prava nudi studenticama i studentima socijalnog rada uvod u osnove sustava zaštite ljudskih prava, zajamčenih prava na zaštitu od (ne)djelovanja države koje svakoj osobi pripadaju na temelju njena postojanja kao ljudskog bića. Uvriježeno je stajalište da su promicanje i zaštita ljudskih prava preduvjeti priznanja dostojanstva i razvoja svake osobe, budući se njima potvrđuje sloboda i dostojanstvo pojedinca kao ljudskoga bića. Nadalje, priznanje i jamčenje ljudskih prava preduvjeti su ustanovljenja i razvoja demokratskoga društva.

Teme iz područja ljudskih prava koje se raspravljaju unutar kolegija Ljudska prava trebale bi vas osposobiti praktičnim znanjima i vještinama važnima za vašu buduću profesionalnu službu, ali i za donošenje odluka iz prikovanoga života iz pozicije građanki i građana. Naime, građanke i građani koji skrbe za promicanje i zaštitu ljudskih prava nositelji su demokratskih promjena i promicatelji demokratskih vrijednosti.

Cilj obrazovanja za ljudska prava je stvaranje kulture poštovanja različitosti utemeljene na univerzalnim vrijednostima ljudskih prava kao i na razvijanju sustava njihove učinkovite zaštite.

Kompetencije koje biste trebali steći nakon uspješno u svladanoga gradiva iz kolegija Ljudska prava su sljedeće: razumijevanje koncepta ljudskih prava, razumijevanje razvoja ljudskih prava, istraživanje različitih domaćih i međunarodnih pravnih izvora (npr. Ustav Republike Hrvatske, instrumenti Vijeća Europe, Europske unije i Ujedinjenih naroda u području ljudskih prava), poznavanje uloga institucija koje se bave promicanjem i zaštitom ljudskih prava, razumijevanje i primjena instrumenata i mehanizama zaštite ljudskih prava, razumijevanje sadržaja pojedinih ljudskih prava, te prepoznavanje slučajeva diskriminacije i znanje kako primjereno reagirati na iste.