U ponedjeljak, 9. rujna 2024. godine, u Kući Europe održana je konferencija ‘Hrvatsko pravosuđe nakon presude Hann-Invest’ u organizaciji Jean Monnet modula za EU ustavno pravo i metodologiju Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u suradnji s Predstavništvom Europske komisije u Republici Hrvatskoj.

Na konferenciji se raspravljalo o presudi Suda Europske unije u spojenim predmetima C-554/21, C-622/21 i C-727/21 Hann-Invest od 11. srpnja 2024. godine, kojom je hrvatski mehanizam ujednačavanja sudske prakse putem sudaca evidentičara te obvezujućih pravnih stajališta sjednica sudskih odjela proglašen suprotnim pravu Europske unije.

Konferencija je okupila sve dionike pravosudnog sustava Republike Hrvatske, uz velik odaziv sudjelovanju na konferenciji iz redova hrvatskih drugostupanjskih i prvostupanjskih sudova.

Nakon pozdravnih govora predstavnica organizatora i suorganizatora konferencije, doc. dr. sc. Nike Bačić Selanec, nositeljice Jean Monnet modula za EU ustavno pravo i metodologiju, prof. dr. sc. Elizabete Ivičević Karas, prodekanice Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Andreje Čović Vidović, zamjenice voditeljice Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, sudionicima su se svojim uvodnim govorima obratili i Damir Habijan, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, kao i Radovan Dobronić, predsjednik Vrhovnog suda te Dragan Katić, voditelj Službe evidencije, praćenja i proučavanja sudske prakse i sudac Vrhovnog suda.

U dva stručna panela sudjelovali su sudac Suda Europske unije Siniša Rodin, suci Ustavnog suda Andrej Abramović i Lovorka Kušan, sutkinja Visokog trgovačkog suda Jelena Čuveljak, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Ivan Crnčec, predstavnica Uprave za istraživanje i dokumentaciju Suda Europske unije Petra Komadina, kao i profesori Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Alan Uzelac i izv. prof. dr. sc. Marko Bratković, uz doc. dr. sc. Niku Bačić Selanec i dr. sc. Davora Petrića kao moderatore.

U stručnim se panelima raspravljalo o pozadini presude Hann-Invest, njenom sadržaju i implikacijama, a potom i o očekivanim izmjenama zakonodavstva i pravosudne prakse u svrhu usuglašavanja hrvatskog procesnopravnog okvira sa standardima Suda Europske unije.

Konferencija je konstruktivnom raspravom svih uključenih dionika pravosudnog sustava postavila kvalitetan temelj za daljnje analize, promišljanja o promjenama i napretku postojećeg sustava ujednačavanja sudske prakse koji može pridonijeti većem povjerenju javnosti u hrvatsko pravosuđe, bez da se pritom u pitanje dovodi kako ustavni mandat Vrhovnog suda u osiguravanju jedinstvene primjene prava, tako i procesna prava stranaka i jamstvo njihove učinkovite pravne zaštite pred hrvatskim sudovima kao temeljne vrijednosti pravnog poretka Europske unije.

Program konferencije