Sati nastave: 60P + 60V
Cilj kolegija je upoznati studente s osnovnim metodama istraživanja u društvenim znanostima na teorijskoj i praktičnoj razini. Predavanjima se obuhvaćaju teme: znanstveni i neznanstveni pristup, uloga teorije u znanstveno-istraživačkom procesu, određenje i uloga znanstvene metodologije, pozitivistička paradigma kvantitativnog istraživačkog pristupa, postupak mjerenja, metode uzorkovanja, tehnike korelacijskih istraživanja (opažanje i anketa), logičke i epistemiološke, te metodološke osnove kauzalnog dokaza eksperimentom te metodologija klasičnog, faktorijalnog i kvazi-eksperimentalnog modela.
Kroz vježbe studenti osmišljavaju i provode empirijsko istraživanje zasnovano na postavkama kvantitativnog istraživačkog pristupa.
Istraživanja osmišljavaju studenti na osnovi znanja stečenih na predavanjima i literature, a pojedine faze istraživačkog procesa se koncipiraju, opisuju i provode kroz grupne te druge radne zadatke koji se izvršavaju na vježbama.
Ocjena iz kolegija temelji se na evaluiranju rada i aktivnosti studenata u provedbi istraživanja, grupnim zadacima koje provode na vježbama, istraživačkom izvještaju kao i na uspjehu na kolokvijima, odnosno ispitu.
Sadržaj predmeta:
– Znanost i druge vrste spoznaje
– Znanstvena teorija
– Elementi znanstvene teorije
– Paradigme
– Obilježja kvantitativnog pristupa
– Mjerenje i operacionalizacija
– Probabilističko uzorkovanje i propozicije statističkog zaključivanja
– Korelacijska istraživanja
– Anketno istraživanje
– Opažanje
– Nenametljive istraživačke metode
– Epistemološke i metodologijske osnove kauzalnog dokaza
– Klasični eksperiment
– Faktorijalni i kvazi-eksperimentalni nacrti
– Uloga statistike i modeli statističkog dokaza
– Etika istraživanja