Trg Republike Hrvatske 14
Zagreb, Croatia
DEUCE: Digitalising European Uncontested Claims Enforcement
(Judicial cooperation in civil and criminal matters projekt br. 101138437 JUST-2023-JCOO)
DEUCE konzorcij: VRIJE UNIVERSITEIT BRUSSEL (BE) – koordinator projekta; SVEUČILIŠTE U ZAGREBU – PRAVNI FAKULTET (HR); ADICONSUM ASSOCIAZIONE DIFESA CONSUMATORI APS (IT); FONDATION DE LA CHAMBRE EUROPEENNE DES HUISSIERS DE JUSTICE (BE); VILNIAUS UNIVERSITETAS (LT); TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL (EE); UNIVERZA V LJUBLJANI (SLO); UNIVERSITA DEGLI STUDI DI NAPOLI FEDERICO II (IT); UNIVERSITAT DE BARCELONA (ES); FEDERATION DES BARREAUX D’EUROPE (FR); ZENTRUM FUR EUROPAISCHEN VERBRAUCHERSCHUTZ EV (DE)
Projektni tim Pravnog fakulteta u Zagrebu: prof.dr.sc. Tatjana Josipović (voditelj), prof.dr.sc. Ivana Kanceljak (istraživač)
Trajanje projekta: 1.4.2024. – 31.3.2026.
Opis projekta: Projekt DEUCE usmjeren je na poboljšanje ovrhe sudskih odluka (presuda, vjerodostojnih isprava i sudskih nagodbi) donesenih u kontekstu prekograničnih novčanih potraživanja. Poseban je fokus na izradi pregleda pravila ovrhe u 26 država članica EU te pojednostavljenju i digitalizaciji ovršnih postupaka. U okviru projekta DEUCE će se također razviti IT platforma koja će pružiti učinkovite smjernice o pravilima EU-a koja se odnose na ovrhu određenu na temelju na europskog ovršnog naslova (EEO) i europskog platnog naloga (EOP) te blockchain sustava za unaprjeđenje ovršnih postupaka. Konzorcij projekta DEUCE značajno će doprinijeti validaciji konačnih rezultata projekta kroz sveobuhvatni pregled pravila u svih 26 država članica te analitičko-komparativnu studiju najboljih praksi u ovrsi na temelju europskog ovršnog naslova (EEO) i europskog platnog naloga (EOP). Projekt će uključivati više od 200 krajnjih korisnika, 200 odvjetnika, 200 sudskih ovršitelja, 100 javnih bilježnika, 26 udruga za zaštitu potrošača i najmanje 5 donositelja politika.
Ključne riječi: prekogranična novčana potraživanja, nacionalna ovršna pravila, pojednostavljivanje, digitalizacija, europski platni nalog, europski ovršni naslov, Bruxelles Ibis
Više o projektu v. na: https://researchportal.vub.be/nl/projects/digitalising-european-uncontested-claims-enforcement
CREA3: Conflict Resolution with Equitative Algorithms
(European Justice projekt br. 101160564 JUST-2023-JACC-EJUSTICE
CREA3 konzorcij: UNIVERSITA DEGLI STUDI DI NAPOLI FEDERICO II (IT) – koordinator projekta; SVEUČILIŠTE U ZAGREBU – PRAVNI FAKULTET (HR); ADICONSUM ASSOCIAZIONE DIFESA CONSUMATORI APS (IT); UNIVERSITA DEGLI STUDI SUOR ORSOLA BENINCASA (IT); VILNIAUS UNIVERSITETAS (LT); TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL (EE); UNIVERZA V LJUBLJANI (SLO); VRIJE UNIVERSITEIT BRUSSEL (BE); FEDERATION DES BARREAUX D’EUROPE (FR)
Projektni tim Pravnog fakulteta u Zagrebu: prof.dr.sc. Tatjana Josipović (voditelj projektnog tima), prof.dr.sc. Ivana Kanceljak (istraživač), dr.sc. Marko Stilinović (istraživač)
Trajanje projekta: 1.11.2024. – 31.10.2026.
Opis projekta: Predvidivo pravosuđenje, upotreba prediktivnih algoritama i digitalizacija pravosuđa su glavne teme projekta CREA3. Cilj projekta CREA3 je uvođenje alata temeljenih na umjetnoj inteligenciji koji bi građanima EU pomogli u rješavanju sporova vezanih za diobu imovine primjenom inovativnih algoritama teorije igara. U prvom redu će biti razvijeni alati, prilagođeni i testirani u postupcima diobe imovine u okviru bračnih i nasljednopravnih sporova. U sklopu projekta, predložit će se strategija koja bi trebala osigurati usklađenost između digitalizacije i primjene prediktivnih algoritama. Projekt će pridonijeti jednostavnijem pristupu pravosuđu te će biti ispitana implementacija alata iz perspektive vladavine prava. Projekt CREA3 predstavlja završnu i logičnu fazu prethodno razvijenih projekata CREA i CREA2 čiji je cilj bio unaprijediti digitalizaciju i pristup pravosuđu u kontekstu pravedne diobe imovine. Konzorcij projekta CREA3 također će se fokusirati na interoperabilnost sustava unutar šest uključenih zakonodavstava te na razmjenu i širenje znanja o novom sučelju, chatbotu i algoritmima.
Ključne riječi: digitalizacija, pristup pravosuđu, interoperabilnost, umjetna inteligencija, rudarenje teksta, algoritmi za pravednu podjelu imovine
Više o projektu v. na: https://researchportal.vub.be/en/projects/conflict-resolution-with-equitative-algorithms-3
Novosti:
25.2.2025.
IDEA konzorcij i CREA 3 konzorcij razvili su zajednički anketni upitnik o stanju digitalizacije i prihvaćanju umjetne inteligencije u pravosuđenju na temelju kojeg će se u sedam država članica Europske unije istražiti stavovi različitih dionika koji sudjeluju u postupcima pravosuđenja, između ostalog i na području diobe imovine u okviru obiteljskopravnih odnosa. Cilj ankete jest identificirati najbolje prakse u digitalizaciji pravosuđenja te procijeniti spremnost sudova i pravnih sustava za digitalnu transformaciju, a sve radi promicanja učinkovitih, transparentnih i pravednih sudskih postupaka i zaštite temeljnih prava uz integraciju tehnologije u pravosuđe. Anketa je anonimna, a pitanja su dostupna na hrvatskom i engleskom jeziku po izboru ispitanika. Pristup anketnim pitanjima je dostupan i otvoren svim zainteresiranim osobama koje se na različite načine bave pitanjima digitalizacije pravosuđenja. Rezultati ankete bit će prezentirani na radionici koja će se organizirati u okviru projekta.
Anketna pitanja dostupna su za odgovaranje na https://linktr.ee/Questionaires_
IDEA: I-tools to Design and Enhance Access to justice
(European Justice projekt br. 101160528 JUST-2023-JACC-EJUSTICE)
IDEA konzorcij: VRIJE UNIVERSITEIT BRUSSEL (BE) – koordinator projekta; SVEUČILIŠTE U ZAGREBU – PRAVNI FAKULTET (HR); VILNIAUS UNIVERSITETAS (LT); TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOL (EE); UNIVERSITA DEGLI STUDI DELLA TUSCIA (IT); MASARYKOVA UNIVERZITA (CZ); FEDERATION DES BARREAUX D’EUROPE (FR); UNIVERSITA DEGLI STUDI DI NAPOLI FEDERICO II (IT); CONSIGLIO NAZIONALE DELLE RICERCHE (IT)
projektni tim Pravnog fakulteta u Zagrebu: prof.dr.sc. Tatjana Josipović (voditelj), prof.dr.sc. Ivana Kanceljak (istraživač), dr.sc. Marko Stilinović (istraživač)
Trajanje projekta: 1.9.2024. – 31.8.2026.
Opis projekta: Projekt IDEA je usmjeren na digitalizaciju i predvidivo pravosuđenje, koji će biti primijenjeni u radnim sporovima u europskom i nacionalnom kontekstu. Cilj projekta jest razviti digitalizirani postupak i platformu za kreiranje prediktivnih algoritama za predvidivo pravouđenje uzimajući u obzir važeće EU propise o umjetnoj inteligenciji i nadolazeće EU zakonodavstvo o digitalizaciji pravosudne suradnje i pristupa pravosuđu. Istraživanje se temelji na inovativnoj metodi koja kombinira pravnu analizu s općenitim tehnikama rudarenja teksta kako bi se procijenila (ne)usklađenost koncepta predvidivog pravosuđenja s vladavinom prava. IDEA konzorcij će blisko surađivati kako bi se analizirala tri sudska sustava koja su u većoj mjeri digitalizirana te će se razmatrati i utvrditi najbolja praksa, osmislili pilot projekt digitalnog suda u tri od šest država članica EU iz kojih su članovi konzorcija, razvili chatbot koji će strankama predložiti najbolji izbor između automatiziranog pregovaranja, online medijacije ili redovne nagodbe pred online sudom.
Ključne riječi: digitalizacija, umjetna inteligencija, prediktivna analitika, rudarenje teksta, umjetna inteligencija, etika, predvidivo pravosuđenje
Više o projektu v. na: https://researchportal.vub.be/en/projects/project-101160528-idea-i-tools-to-design-and-enhance-access-to-ju
Novosti:
25.2.2025.
IDEA konzorcij i CREA 3 konzorcij razvili su zajednički anketni upitnik o stanju digitalizacije i prihvaćanju umjetne inteligencije u pravosuđenju na temelju kojeg će se u sedam država članica Europske unije istražiti stavovi različitih dionika koji sudjeluju u postupcima pravosuđenja. Cilj ankete jest identificirati najbolje prakse u digitalizaciji pravosuđenja te procijeniti spremnost sudova i pravnih sustava za digitalnu transformaciju, a sve radi promicanja učinkovitih, transparentnih i pravednih sudskih postupaka i zaštite temeljnih prava uz integraciju tehnologije u pravosuđe. Anketa je anonimna, a pitanja su dostupna na hrvatskom i engleskom jeziku po izboru ispitanika. Pristup anketnim pitanjima je dostupan i otvoren svim zainteresiranim osobama koje se na različite načine bave pitanjima digitalizacije pravosuđenja. Rezultati ankete bit će prezentirani na radionici koja će se organizirati u okviru projekta.
Anketna pitanja dostupna su za odgovaranje na https://linktr.ee/Questionaires_